Akçakoca, Anadolu’nun kuzeyinde Batı Karadeniz bölgesinde Düzce iline bağlı ve İlin en büyük ilçe merkezidir. İlçenin kuzey sınırı; Batıda Melen Irmağının denize döküldüğü 30.59 dereceden başlar, Doğuya doğru uzayarak Karataş deresinin denize vardığı yerde 31.16 derecede biter. Doğuda Zonguldak ilinin Alaplı ve Yığılca ilçeleri, Güneyde Düzce ili, Batıda Sakarya ilinin Kocaali ilçesi ile çevrilmiştir.

Akçakoca, Orta Anadolu’nun denize açılan kapısı.

Akçakoca’da turizm 1948 yılından itibaren başlamıştır. Önceleri Ankara’dan vazife ile gelen ailelerin tavsiyeleri ile isim yapan şehir, denizi, kumu, gün batımı, mimarisi, dağ çileği ve fındıkları ile hafızalarda iz bırakan Akçakoca, kilometrelerce uzanan plajları, yemyeşil bitki dokusu, tarihi kalesi, mağaraları, şelaleleri yaylaları, güler yüzlü insanları, yöresel ağız tatları ile hayranlık uyandıran şehir Türk turizminde önemli bir yer almıştır.

İlçe merkezinde sizi, modern bir cami karşılıyor. Görkemli yapı, çevresi alışveriş merkezi olarak ilçenin odak noktası olurken çevre düzenlemesi, yeşil saha ve park alanları dikkat çekiyor.

Son yıllarda yapılmış olan saat kulesi ve onu ayni meydanda oturup rahatça seyretme dinlenme imkânı sunan araba tekerlekli estetik banklar göz okşuyor.

Meydandan sahil boyunca ilerliyor, kâh kağnı arabası tekerlekli banklarda oturup balıkçı barınağını seyrediyor, kâh dalgakıran üzerinde gezintiye çıkarak, Akçakoca’yı bir de denizden seyredebiliyorsunuz.

Etrafına açılan renk ahenk güneşlikler altında Karadeniz’in sahil kesimini zevkle seyredip, serinleticilerini veya çaylarını yudumlayanlar farklı bir yörede olduklarını hissediyorlar. İlçede Osmangazi, Konuralp Bey, Akçakoca Bey heykelleri dışında çeşitli simgesel anıtlar, çiçek havuzları ve kent mobilyaları görülüyor.

Testilerden yapılmış bir kompleks, çiçekler arasında çeşitli aslan, tavsan gibi hayvan figürleri, fındık heykelleri, köylerde, kırsal alanlarda kullanılan çeşitli tarım araçları, arabalar, balkon tırabzanları, süslü köprücükler dikkat çekiyor.

Ceneviz Kalesi

Kalenin batısı ve doğusunda bulunan plajlar ve kale etrafında bulunan çay bahçesi sayesinde kale hiç yalnızlık çekmiyor. Konumu itibariyle yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan kale moloz taslarla bir burun üzerine inşa edilmiş.

Kesin kanıt olmamakla beraber Cenevizliler tarafından yapıldığı söylenen kale günümüzde mesire yeri olarak kullanılıyor. Gerçekte Selçuklulardan kalma olan kale, Osmanlılar tarafından onarılmış, Cenevizlilere karşı kullanılmış diyenler de bulunuyor.

Giriş kapısı yanında bir kulesi olup, deniz tarafında duvarları yıkılmış olan kale içinde bir su sarnıcı yer alıyor.

Her yıl Temmuz’un 3. haftasında, 25.000 nüfuslu Akçakoca 100 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu yoğunluğun nedeni Akçakoca Kültür Turizm ve Fındık Festivali. Turizmin gelişmesinde tanıtımın önemini kavramış olan Akçakocalılar, 1995 yılından bu yana Akçakoca Belediyesi’nin öncülüğünde “Kültür Turizm ve Fındık Festivali”ni düzenliyorlar. Bir hafta boyunca Akçakoca, festival kenti oluyor.

Festival kapsamında, şenlikler, el sanatları sergileri, müzik ve folklor gösterileri, seminerler, şiir dinletileri, konferanslar, fotoğraf sergileri ve yarışmaları bir hafta sürüyor. Ee, festival olur da güzellik yarışması olmaz mi? Elbette her yıl yapılan festivalde Fındık Güzeli Yarışması’na da büyük ilgili oluyor.

YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

Tracking: Sarp kayalarla kesilmiş sahil boyunca ve şelale güzergahında doğayla içiçe
Rafting: Görülmeye değer Melen çayında
Olta Balıkçılığı: Melen çayı ve Karadeniz’de

Bölge ayrıca av sporuna müsait olup; bıldırcın, çulluk, zaman zaman domuz avcılığı yapılmaktadır.
Akçakoca’da istendiği takdirde ziyaret edilebilecek türbeler, tekkeler ve camiler mevcuttur.

Türbeler: Kaplan Dede Türbesi, Eren Türbesi, Koçbaba Türbesi, Tavşan Dede Türbesi, Kalpakcıbaşı Türbesi, Yeşh Efendi Türbesi, Kara Ahmet Türbesi
Tekkeler: Koçbaba Tekkesi, Hadımhoca Tekkesi, Kalpakcılar Tekkesi,
Camiiler: Cumayeri Camii, Korfar Camii, Yukarı Camii, Aşağı Camii, Kapıkulu Camii, Faryanı Camii, Kızlarağa Camii yeni adı Merkez Camii olup külliye şeklinde özel bir mimariile inşa edilmiştir. Bu nedenle ve merkezde olduğu için birçok ziyaretçisi vardır.
Tüm bunlardan başka yakın çevrede Yedi göller, Abant, Kartalkaya, Düzce Efteni Kuşcenneti, Samandıra Şelalesi, Antik Konuralp, Kdz. Ereğli Cehennem Mağarası görülmeye değer yerlerdir. Kısaca tarihiyle, doğasıyla, deniziyle ayrıcalıklı bir turizm bölgesidir Akçakoca…

MAHALLİ YEMEKLER

Ekmekler: Yufka, Bazlama, Gözleme, Cızlama, Mısır ekmeği, Hamsili mısır ekmeği
Çorbalar: Tarhana, Mercimek, Un, Çılbır, Kızılcık çorbası
Hamur İşleri: Mantı, Erişte, Kuşkuş Makarnası, Kaşık Makarnası, Mancarlı Pide, Melen Böreği, Ramazan Simiti(susamsız olarak yöreye özgü peynir veya keşle ceviz içi serpilerek yapılan bir hamur işi)
Yemekler: Karalâhana dolması, Karalâhana yemekleri, Hamsili Pilav, Korçan, Gaygana,
Tatlılar: Melengüçceği, Laz Böreği, Güllaç