Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde kalan önemli turizm merkezi Ayder Yaylası’na girişte bulunan kapıdan ücret alınması uygulamasının kaldırılacağı bilirtildi.
Çamlıhemşin Kaymakamı İsmail Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Parklar tarafından Kaçkar Dağları Milli Parkı için yürütülen Uzun Devreli Gelişim Planı (UDGP) kapsamında, Çamlıhemşin Belediyesi’nin kontrolünde olan Ayder Yaylası’nın girişindeki kapının kaldırılarak milli parka giriş noktası olan yaylanın çıkış bölümüne yeni bir giriş kapısı yapılmasının planlandığını belirtti.

Yapılan çalışmanın tartışmaya neden olması üzerine yeni planlanan giriş kapısının yapılmasından vazgeçildiğini ifade eden Çiçek, ”Ayrıca 20 Ağustos tarihi itibariyle de Ayder yolundaki ücretli geçiş kaldırılacak. Bu tarihten sonra Ayder’e girişte herhangi bir isim altında ücret alınmayacak” dedi.
Çiçek, yapılması düşünülen ücretli giriş kapısının da yaylaların bir kısmının milli park içinde, bir kısmının milli park dışında kalmasından dolayı iptal edildiğini kaydetti.