ayvalik-deniz-turu

Tarihi cami, kilise, manastır, taş ev, koylarının yanı sıra her yıl turist akınına uğrayan Cennet Tepesi, Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü, su altı güzellikleri, gün batımının eşsiz güzelliğinin seyredildiği Şeytan Sofrası, deniz ürünleri, tostu ile Ayvalık, ülkenin en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor.

Bunların yanı sıra 22 adasıyla “Adalar Kenti” olarak nitelendirilen Ayvalık, mavi tur tutkunlarından, keşif meraklılarından büyük ilgi görüyor. Çıplak, Yuvarlak, Kamış, Güneş, Yumurta, Kılavuz, Taşlı, Yelken, Yalnız, Küçük Maden, Maden, Alibey (Cunda), Hasır, Dolap, Kutu, Balık, Kayabaşı, Çiçek, Kız, Poyraz, Tımarhane ve Tavuk adalarının bulunduğu ilçede, 20 gezi teknesi bulunuyor.

200 ile 780 kişilik arasında yolcu kapasitesine sahip bu teknelerle, Cunda dışında yerleşim bulunmayan diğer adalara turlar düzenleniyor. Her tekne, farklı birkaç ada ve koya gidiyor. Bir geziyle bütün adaları gezmek ve koyları görebilmek mümkün olmuyor.

Sabah saatlerinde Ayvalık Kordonu’ndan ayrılan teknelerdeki tatilciler, öğle yemeğinde teknede sınırsız balık, salata ve mevsim meyvesi yiyor, atığın ulaşmadığı oldukça temiz 3 koyda denize giriyor. Hatta, küçük teknelerle gezinen dondurmacılardan 5 liraya kavunlu dondurma alınabiliyor. Kavunlu dondurma, ada turlarının vazgeçilmezleri arasında gösteriliyor. Teknedeki müzik eşliğinde keyifli bir gün geçiren mavi tur meraklıları, akşam 19.00 sıralarında tekrar ilçeye dönüyor.

Sıcakların halen etkili olduğu Ayvalık’ta tatilin son günlerini geçiren turistlerin, mavi turlara ilgisi devam ediyor. Gezi tekneleri, özellikle hafta sonlarında yüzde 100’e varan dolulukla hareket ediyor.