Aziz Paul Yılı başlıyor

Tarsus, hacı olacak 500 bin Hristiyan bekliyor.

Vatikan’ın 2008 yılını Aziz Paul Yılı, Tarsus’u da hac bölgesi ilan etmesiyle, Alman Büyükelçiliği’nin tahminine göre 500 bin Hristiyan hacı adayı Tarsus’a akın edecek.

Bugün başlayacak etkinlikler nedeniyle Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olun Saint Paulus’un (St. Paul – Asiz Paul) doğup yaşadığı yer olan Mersin’in Tarsus İlçesi Kızılmurat Mahallesi’ndeki evin temeli kalın cam kaplamalarla koruma altına alındı. Tarsus’un hoşgörü ve barış kenti olduğunu belirten Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, “Aziz Paul’u sadece bir yıl olarak görmemek gerek. Tarsus hac bölgesi ilan edildiği için bu başlangıç yılı olacak. Önemli olan bu yıl gelenleri memnun etmeye gayret göstermek, bununla ilgili üzerimize düşeni yapmak ve gelecek yılların önünü açmak” dedi.

Aziz Paul kimdir?

Aziz Paul Isa öncesi yahudilerden olup, “hak dinine” döndükten sonra, kendi ifadesi ile “hak dinini” yolundan sapittirmak isteyenlerle çarpismaya adamistir hayatini. Aziz Paul ayrica çesitli dillerde Saul, Pavlus, Bogos olarak ta bilinmektedir. Paul’un kelime anlaminin “Küçük” oldugu varsayilmaktadir. Incil’de Galatyalilara özel bir bölüm ayirilmis olup bu bölüm Paul’un mektuplarindan ve yaptigi atesli söylevlerden derlenmistir. Paul Galatyalilarin hak dinine kendi gösterdigi dogrultuda uymalarini büyük bir israrla belirtmistir. Incil’de Galatyalilara Mektup bölümü yaklasik olarak 5 sayfalik yer kaplayip, 6 Bap’tan (Ana Paragraf) ibarettir. Aziz Paul’un söylediklerinden karine ile Galatyalilar hakkinda bilgi cikariyoruz ki, göze çarpan Galatyalilarin: 1) Seriate uyduklari, 2) bunun sonucu olarak ta cocuklarini sünnet ettirdikleridir. Aziz Paul’un kullanisina gore, seriat dedigi olgunun, Yahudilerin seriati oldugunu anlamaktayim. Galatyalilarin (ki ilk hristiyanlardandirlar) hristiyanligin ilk zamanlarinda Yahudi seriatini takip etmeleri ilginçtir. Aziz Paul, bu seriata karsi çikarak, inancin Allah’la Inanan arasinda oldugunu(!), seriate kulluk etmekle Allah’a kulluk etmenin ayni seyler olmadigini, seriatin biçimsel bir düzen oldugunu, dahasi da seriati uygulayanlarin Allah’a kulluk etmelerinin zor oldugunu çünkü sorumluluklarinin gereksiz yere arttigini vurgulayarak sonucu erkeklik uzvunun sünnet edilmemesine getirmektedir. Seriati takip edenler icin adeta söyle demektedir “Seriate uyarsaniz, ibadet konusunda Allahin diger kullarina nazaran sizden bekledigi hem daha fazla olacak, hem de bütün bu çabaniza ragmen Allah’in gözünde yine de daha ayricalikli bir yer edinmeyeceksiniz. Bütün bölüm okundugunda, aslinda Aziz Paul’un aklini sünnetle bozmus oldugu olasiligi gözden kaçmamaktadir. Aziz Paul yine bu bölümde, Galatyalilara bu konuda daha önce de elestiri yöneltip, kinadigini fakat kendisinin dikkate alinmadigini hissettirmektedir okuyucuya.

Hristiyan teologlar, Aziz Paul ve Galatlar konusundaki bilgilerini, iste bu bölümü kullanarak ve yine Aziz Paul’un saga sola gönderdigi söylenen fakat gercekligi tam kanitlanmamis mektuplardan derlemektedirler. Galatlar ve Aziz Paul’un Anadolu seyahatleri üzerine oldukça kalabalik sayida Teoloji kaynakli arastirmalar ve hatta doktora tezleri yazilmistir. Teoloji, batidaki tarih biliminin kenarlarinda bir yer isgal ettigi icin ve Galatyalilar da bu çerçeve içinde kaldiklari için, modern Türkiye’deki tarihçiler kadar batili tarihçiler de Galatlar hakkinda pek fazla ilgi duymamislardir.

Milderung der künstlichen meine Internetseite trennung der afrikanischen staaten durch die kolonialen grenzziehungen, beendigung neokolonialer abhängigkeiten der jungen afrikanischen staaten von den ehemaligen kolonialmächten und den neokolonialen aktivitäten der usa