Babıali Şenlikleri

Turizm yayınları TUYED’in standında tanıtılıyor.

Eminönü Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve İstanbul Valiliği’nin ortaklaşa düzenlediği 1. Babıali Şenlikleri İstanbul Sultanahmet Parkı’ndaki törenle başladı. Sultanahmet Parkı’na kurulan şenlik standlarını İstanbul Valisi Muammer Güler ve TGC Başkanı Orhan Erinç kurdela keserek açtı. Şenlikler, 22 Haziran Pazar günü sona erecek. Şenlik çerçevesinde açılan Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TUYED)’in standı ilgi görüyor. TUYED üyelerinin yayınlarının sergilendiği 17 nolu standı gezen İstanbul Valisi Muammer Güler, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ve Doğan Holding Yönetim kurulu Başkanı Aydın Doğan, standdaki turizm yayınlarını incelediler, TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu’dan yayınlar ve dernek hakkında bilgi aldılar.

16-22 Haziran tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle devam edecek olan Babıali Şenlikleri’nin açılışına; İstanbul Valisi Muammer Güler ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç’in yanısıra eski İstanbul valilerinden 1997-1998 yılları arasında görev yapan Kutlu Aktaş ve 1988-1991 yılları arasında görev yapan Cahit Bayar, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Doğan Holding’in sahibi Aydın Doğan ve pek çok gazeteci ile vatandaşlar katıldı.

Şenliğin açılış konuşmasını Vali Muammer Güler yaptı. “Babıali Türkiye için büyük bir öneme sahip. Babıali sadece gazeteden ibaret değildir, kültür dünyamızda da büyük etki yapmıştır” diyen Vali Güler, Babıali Şenliği’nin hazırlanmasında katkısı olan herkese teşekkür etti.

Açılışta kısa bir konuşma yapan TGC Başkanı Eriç de Babıali’nin öneminden bahsettikten sonra, “Babıali basını yavaş yavaş burayı terk etti, imar sorunları nedeniyle buradan gitmek zorunda kaldılar, ancak bundan sonra en azından şenlikler sayesinde yılda bir hafta bir araya geleceğiz” dedi.

Sultanahmet Parkı’ndaki programın ardından İstanbul Valiliği’nde şenlik onuruna kokteyl verildi. Kokteyle, Doğan Holding Başkanı Aydın Doğan, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

Program sonunda Vali Güler’in basın danışmanı Nazır Şentürk, “İstanbul Valileri” ve “Babıali ve Sadrazamları” isimli kitaplarını imzalayarak gazetecilere hediye etti.

Standlar ilgi görüyor

Şenlikler nedeniyle Sultanahmet Parkı’nda açılan ve 16-22 Haziran tarihleri arasında her gün 12:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan Türkiye’de yayın yapan gazete, radyo ve televizyonların standları ilk günden itibaren vatandaşlardan büyük ilgi topladı.

Arama Konferansı yapılacak

Konser, panel ve imza günleri gibi etkinliklerle sürecek olan 1. Babbıali Şenlikleri kapsamında “Medya Gerçeği/Dünü-Bugünü-Yarını” başlıklı bir de arama konferansı gerçekleştirilecek. 19 Haziran Perşembe günü Çemberlitaş’taki Basın Müzesi’nde 9.30-13.00 saatleri arsında gerçekleştirilecek olan konferansta medya ve üniversite temsilcilerinin katılımıyla oluşturulacak tartışma platformunda medya ve sorunları masaya yatırılacak.

She prefers one on one pay to write essay tutoring or small groups