Bali bin tapınak adası olarak anılsada bu sayı gerçekten çok daha fazla sayıda. Her evin, iş yerinin içinde ya da bahçesinde; hatta sokaklarda ve tarlalarda irili ufaklı tapınaklar var. Bunları da sayarsak adadaki tapınak sayısı milyonları bulur. Çoğunluğu Hindu dininden olan Balililer için tapınaklar, tanrılarla insanların buluşma yeri. Tanrıların adaya uğradıklarında tapınaklarda dinlendiklerine inanıyor ve onlara her gün çeşitli meyve ve çiçekler sunuyorlar. En önemli tapınaklar; Uluwatu’daki Pura Luhur, Bedugul Gölü kıyısındaki Pura Ulan Danu Bratan ve Bali’nin en büyük tapınağı, tapınakların anası denilen Pura Besakih.

Bali’de mistik tatil

Bembeyaz Kumsalda huzur

Adada bazıları son yıllara kadar aktif olan altı volkan bulunuyor. En yüksek tepesi 3142 metredeki Gunung Agung. Bali mercan kayalıklarıyla çevrili. Güneyde hemen hemen tüm tatil köylerinin bulunduğu Nusa Dua bölgesindeki plajların kumu bembeyaz. kuzey ve batıdaki plajlar ise volkanik siyah kumdan oluşuyor.

Adanın iç bölgeleri ise ırmaklar ve bunların suladığı yemyeşil pirinç terasları, sebze ve meyve tarlaları ile dolu. Bu değişik coğrafyada mis gibi kokan çiçekler, dev banyan ağaçları, bambular, hindistancevizi ağaçları ve binbir çeşit tropik bitki ve meyve yetişiyor.

Bali’ye yolculuk

THY yolları ile Bali’ye ulaşım 20 saat sürüyor. THY ile Singapur, Hong Kong ya da Bangkok’a gidip oradan da Baliye uçabilirsiniz.