Barcelona ne kadar kucaklaşsanız, tamam artık benimdir demeniz güç fettan bir şehirdir. Bütün liman şehirleri gibi sarıcı bir tarafı da bulunuyor.

Nüfusu 4 milyonun üzerinde olan şehir tatilcilere sıcak anlar yaşatıyor.

Barcelona Turizm Ofisi, Türk Havayolları (THY), Retur Seyahat Acentası işbirliği ile 30 Haziran tarihinde, Ceylan Intercontinental Hotel’de, ‘Barcelona Tanıtım Günleri’ düzenlendi. Barcelona Belediye Başkan Yardımcısı Jordi William Carnes, Barcelona Turizm Ofisi Genel Müdürü Pere Duran, THY Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Ziya Taşkent, Retur Seyahat Acentası Genel Müdürü İskender Çayla ile Türkiye ve İspanya’dan turizm sektör temsilcileri katıldı.

Yapılan sunumda, turistik bir destinasyon olan Barcelona’nın, İspanya turizmi ile dünya turizmi içindeki yeri ve önemi anlatıldı. Barcelona’nın tarihten kültüre, kongre turizminden sağlık turizmine kadar geniş bir turizm potansiyelinin olduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz yıl Barcelona’da 40 bine yakın Türk turisti ağırladıklarını kaydeden Barcelona Belediye Başkan Yardımcısı Jordi William Carnes, “2010 yılı hedefimiz, Türkiye’den aldığımız turist sayısını 2 kat arttırarak, yaklaşık 100 bin Türk turist sayısına ulaşmaktır” dedi. Global kriz nedeniyle oda fiyatlarının % 7 ile % 8 arasında ucuzladığını anlatan Jordi William Carnes, Barcelona’da 6 gün konaklama fiyatının 300 Euro ile 700 Euro arasında değiştiğini söyledi.

Barcelona’ya giden turist sıralaması içinde Türklerin 10 ile 13. sırada yer aldığını anlatan Pere Duran, “Barcelona’ya en fazla gelen turist sayısında, ilk sırada İngiliz turistler var. İngiliz turisti, Fransız, İtalyan, Alman turistler takip ediyor. Sıralamada, Türk turist sayısı ilk 10 ile 13 arasında değişiyor. Ülkemize gelen Türk turistler, para harcamayı, yemek yemeği, eğlenmeyi seviyor. Bu yıl ve gelecek yıl ağırladığımız Türk turist sayısını 2 kat arttırmak için İstanbul’da tanıtım atağına başladık. Aynı zamanda, bu hedefimizi koymamızda, THY’nin çok büyük rolü vardır. Geçen yıl haftada 10 uçak varken, bu sene 14 uçağın olması, her iki ülke arasında karşılıklı turist akışının artmasına neden olacaktır” şeklinde konuştu.

İspanyol turistler, Türkiye’yi seviyor

İspanyol turistlerin İstanbul, Kapadokya, Antalya gibi destinasyonlara yoğun ilgi gösterdiğini belirten Pere Duran, “İspanyol turistler, Türkiye’ye gelmeyi çok seviyor. Türkiye sahip olduğu tarihi- kültürel zenginliği, kongre, alışveriş, eğlence gibi turizm potansiyeline sahiptir. Bu potansiyeli görmek isteyen İspanyol turistler, Türkiye’yi görmekten büyük keyif almaktadır” diye konuştu.