Beyrut, yemekleri, gece hayatı ve kumarhaneleriyle son yılların yükselen değeri. Sadece  Avrupalı ve Amerikalıları değil, Türkleride cezbediyor. Geceleri kentin üstüne neonların renkli ışıkları yandığındaysa ortaya bambaşka bir Beyrut çıkıyor.

Eğlenmek ve dans etmek isteyenlerin bir kez gittikten sonra müdavimi oldukları bir kent Beyrut. Eğlenceleri gecenin karanlığında başlayıp sabahın ilk ışıklarına dek sürüyor. Her dinden ve her dilden insan barlarda, kulüplerde felekten bir gece çalıyor.

Beyrut gece hayatı denince akla ilk gelen eğlence mekanı B018. Daha şık bir mekan istenirse de Cyrstal. Burası biraz pahalı. Bir şişesi binlerce dolar değerinde ve özel seremonilerle patlatılan Crystal şampanyaları içmek için cüzdanların dolu olması gerek. Lübnan müziğine meraklıysanız adresiniz Music Hall Starco olsun. Arap müzikleri eşliğinde masaların üstünde göbek atılıyor.

Alemlere akmadan önce de şık mekanlarda yemek isteyenlerin tercihleriyse Paris’teki Buddha Bar tarafından işletilen Bound. Burası mor dekorasyonu ve yemekleriyle çok trendy. Akşam yemeklerinden sonra Gemayzieh’deki Miyu’da bir kadeh Mojito içmek adetten sayılıyor.

Beyrut Resimleri

Tabut şeklindeki gece kulubü;

Beyrut’un gecelerinde en yoğun yer, bizim beyoğlunu andıran Monot caddesi. Gece yarısından sonra herkes burada. Saat 03;00 civarındaysa doğruca B018’in bulunduğu Karantina mahallesine gidiliyor. Bu mahalle Fransız mandası sırasında bulaşıcı hastalığa yakalananların hapsedildiği bölge.

B018’in kurucusu ve işletmecisi eski bir caz müzisyeni. İç savaş yıllarına rastlayan gençliğinde, kapı numarası B018 olan evinde düzenlediği müzikli terapi geceleriyle ünlenmiş. 1996’da açtığı gece kulübüne de eski dairesinin numarasını isim olarak vermiş. Mekan bir otoparkın içinde ancak yerin altında bir sığınak gibi. Tabut formunda tasarlanmış ve kutu gibi küçük.

Masaları ölmüş müziyenlerin sembolik mezarları şeklinde tasarlanmış. Koltukların sırt dayama yerleriyse mezar taşı gibi. Gece yarısına doğru diskoteğin tavanı açılıyor. Müşteriler de gökyüzüne doğru bakarak sabahın ilk ışıklarına dek kendilerinden geçiyor. Yüzlerce kişi kalabalıktan kıpırdamayan durduğu yerde dans etmeye çalışıyor. Bu kalabalıktan taciz, yankesicilik ve kavga olmasın diye de 3 metrekareye bir dev gibi bir bodyguard düşüyor.