Büyükada, yabancılar tarafından Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski Yunanca adı Prinkipos’dur. Prinkipos Yunanca’da Prens anlamına gelmektedir. Yüzölçümü 5,4 km2’dir Kış nüfusu 2000 yılı verilerine göre 7.320 kişidir.

Evlerin çoğunun yazlık mahiyetinde olması sebebiyle yaz nüfusu kış nüfusundan çok daha fazladır. Maltepe sahiline uzaklığı 2,300 metredir. Büyükada’da biri güney, diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunur. Güneydeki tepe, 203 metre yükseklikteki Yücetepe’dir. Kuzeydeki tepe ise 164 metre yükseklikteki Manastır Tepesidir.

Diğer Prens adaları gibi Büyükada da Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Adalar, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden bir ay önce zaptedilmiştir. Adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı bulunmaktadır. Buradaki ilk yapı M.S 6.yy inşa edilmiştir. Bu mevkide, bir çok kilise ve manastırın kalıntıları da vardır. Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşmış, bazıları yıkıntı olarak kalmıştır.

İsa Tepesi’nde ise Hristos kilise ve manastırı ile Rum Yetimhanesi bulunmaktadır. Rum Yetimhanesi’nin binası harabe olmasına rağmen halen dünyanın en büyük ahşah monoblok yapılarındandır. Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios kilisesi de Büyükada’nın önemli dini yapılarındandır.

Adadaki çok küçük Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada yapar. Büyükada’da bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’dir. Mimari açıdan Batı etkisinde inşa edilmiş bulunan mekan, Ada Cami Sokağında bulunmaktadır.

Büyük Adaya ulaşım feribot seferleriyle sağlanmaktadır. Yaz aylarında turist yoğunluğunun fazla olması nedeniyle sefer sayıları oldukça yoğundur. Seferler Kadıköy ve Bostancı’dan yapılmaktadır. Ayrıca Avcılar iskeleden gidiş dönüş olarak seferler yapılmaktadır.

Adada araç trafiği yoktur. Büyükadayı turlayabilmek için Fayton turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca bisiklet kiralayıp hoşça vakit geçirebilirsiniz.