Çanakkale, tarihi dokusu ve doğasıyla Kuzey Ege’nin en cazip tatil yörelerinden. Bu yıl Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95’inci Yıldönümünü kutlayan ilimizde şehri ziyaret etmek isteyenler için bir neden daha var. 18 Mart Şehitleri Anma Günü Atalarımızın Dünyanın en büyük savaşlarından birinde düşman askerine dur dediği ve Çanakkale Geçilmez cümlesini dünyaya ezberlettiği yer Çanakkale. İmkansızlıklar içersinde kazanılan bir savaş gurur kaynağı Çanakkale. Atatürk ve askerlerinin canlarını ortaya koyarak kazandıkları savaşın izlerini Çanakkale’de bulabilirsiniz.

Çanakkale’de gezebileceğiniz yerler o kadar fazla güzellikleri o kadar çokki nereden başlamalı hangi güzelliğini ilk önce anlatmalı…..

Truva’dan Assos’a

Çanakkale’nin çevresi hem tarihi hem de doğal güzellikleri açısından kesinlikle keşfetmeye değer. Merkezden 30 kilometre uzaklıktaki Truva antik kenti ilk durağınız olmalı. Günümüzde beş bin yıl önce kurulduğu düşünülen kent, bugün bile filmlere konu olan efsanevi bir yerleşim yeri. Ayvacık ilçesine bağlı sahil beldesi Assos ise kıyıdaki küçük taş otelleri ve balık restoranlarıyla cazip. Yaz aylarında burada birkaç gün konaklayıp sakin bir tatil geçirebilirsiniz.

Bozcaada

Çanakkale’ye tatile gitmişken Bozcaadaya uğramamak düşünülemez. Ezine ilçesine bağlı Geyikli Beldesi’nden kalkan arabalı vapurla Bozcaada yarım saat sürüyor. İstanbul’un sayfiyesi haline gelen adada sizi nefis taş evler, lezzetli Ege yemekleri ve akvaryum berraklığında bir deniz bekliyor. Adaya günübirlik gittiyseniz, vapurdan iner inmez karşınıza çıkacak çınarın altındaki kahvede küçük bir mola verin ve sonra etrafı gezmeye başlayın. Merkezdeki sokaklar, özellikle fotoğraf meraklıları için harika kareler sunuyor.

Çanakkale Gezilecek Diğer Yerler;

Çanakkale’nin içinde ve çevresinde gezilecek çok turistik yer var. Önce içinden başlayalım; Tarihi Saat Kulesi, Çimenlik Kalesi, Aynalı Çarşı, Çanakkale Arkeoloji Müzesi ve Deniz Müzesi uğrayacağınız adresler arasında. Arkeoloji Müzesi’nde Troia, Assos, Apollon, Smintheion, Tenedos, Alexandreia Troas ören yerleri ile Dardanos Tümülüsü kazılardan çıkarılan tarihi eserler sergileniyor.

Marmara ve Ege denizlerini birbirine bağlayan boğazda kurulmuş olması Çanakkale’yi denizden gelen turistlerin de uğrak yeri yapıyor. Yerli ve yabancı yatçılar limanda konaklıyor ve yöreyi geziyorlar. Gündüzleri limanda yada sokak aralarındaki kahvelerde oturup laflamak, şehir hayatının akışını izlemek keyifli oluyor.

Akşam yemeğini ise Kilitbahir Kalesi’nin manzarasına karşı yemelisiniz. Çanakkale’nin sardalyası ve höşmerim tatlısı meşhur; aklınızda bulunsun.

Akşam üstü kordon gezintisi yapmayı unutmayın bir banka oturup balıktan dönen küçük balıkçı teknelerini izlemek oldukça keyifli.