Karaburun Yarımadası’nda, İzmir’den 70 kilometre uzaklıkta küçük bir balıkçı köyü Ildırı. Çeşme’ye 22 kilometre. Antik adı Erythrai. Sınırları içinde olduğu Çeşme’nin o bildik yaşamından farklı bir görüntüsü ve yaşam ritmi var. Kendi halinde, dingin ama her köşesinde ayrı bir hikaye ve keşfedilmeyi bekleyen pek çok detay barındıran bir köy.

Antik dönemde Tanrı’ların sözcüsü olarak kabul edilen ve “Sybil” adı verilen kadın kahinler vardı. Bunların en ünlüsü hiç kuşkuşuz, Troya Savaşı’nı ve ” İsa’nın Tanrı’nın oğlu ve kurtarıcı” olduğunu önceden bildiren Erythrai Sybil’iydi. Bu yüzden Michelangelo, Vatikan’daki Sistine Şapeli’nin tavanına Erythrai Sybil’inin tasvirini yapmıştı. Bu resim, kentin kendisinden çok daha ünlü dünyada.

Bugün, Erythrai antik kentinin üzerinde eski bir köyü var. 1924 Mübadelisiyle Selanik çevresinden gelen mübadiller yaşıyor.

Geçmişte tütün ve anason tarımı yapılırken, şimdilerde enginar tarımı önde. Balıkçılık, köyün önemli geçim kaynaklarından. Köy, amatör balıkçılar için de değişik fırsatlarla dolu.

Ildırı Körfezi, 1985 yılından bu yana Türkiye’nin ilk kültür balıkçılığına da ev sahipliği yapıyor.

Tatilciler için Romantik Keşif

Tatilcileri Köyün içinde, volkanik andezit taşlarından yapılmış binalar karşılıyor. Badem ağaçlarını ve enginar tarlalarını geçerek ulaşırsınız ören yerine… Ildırı körfezi’ndeki irili ufaklı onlarca adanın Sakız’a kadar uzanan manzarası, hiç bırakmaz peşinizi. Akropolün güney kısmından Ildırı’nın kuşbakışı seyrine doyamazsınız. Hele ki gün batımı, tarifsiz duygular yaşatır.

Çeşme Ildırı Konaklama

Herakles Pansiyon

Yöresel köy kahvaltısı, enginar yemekleri, gözleme, deniz ürünleri, mantı.

Telefon; 0 232 725 10 25

Akay Garden Otel

Geniş alana yayılmış villalardan oluşmaktadır.

Telefon; 0 232 725 12 64

Ildırı Ulaşım;

İzmir-Çeşme otobanının Zeytinler sapağından çıkış yapıldıktan sonra eski Çeşme yolundan 1-2 km İzmir yönünde yol alınır. Manzara Kafe’nin bulunduğu yerden sola saparak Barbaros ve Kadıovacık Köyü üzerinden Ildırı’ya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İzmir-Üçkuyular semt garajından, Çeşme ve Alaçatı’dan da Ildırı’ya minübüsler çalışmaktadır.