Bin kollu tanrı Enkelados, Anadolu’yu güçlü kollarıyla sıkmış, sarsmış ve bu kucaklamadan Anadolu ile Midilli arasındaki adalar oluşmuş. Ve o günden bugüne herkes bu adalardan Cunda’yı tutkuyla sevmiş. Bugünkü adıyla Alibey’e bir motor ya da tekneyle gidileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ada, Ayvalık’a karayoluyla bağlı.

Ayvalık’ın ara sokaklarına mutlaka vakit ayırmalısınız. Fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmamalısınız. Ayvalık, Arnavut kaldırımları taş sokakları, Rum mimarisinin asırlık örnekleri olan neo-klasik taş evleriyle gelen herkesi kendine hayran bırakıyor.

Öğle yemeğinde her adım karşınıza çıkan büfelerden birinde Ayvalık tostu ayrıcalığını tadın.

Cennet Tepesi’nde Şeytan Sofrası

Ayvalık’ta sualtı o kadar zengin ki… Şansımıza akıntı yok ve suyun sıcaklığı çok iyi. Sarı mercanlar, birbirinden renkli balıklar, sanki insana alışmış, buyur ediyor sizi.

Denizaltındaki yaşamın renklerini su üstünde arayacak olursanız o zaman gitmeniz gereken yer, Cennet Tepesi. Çünkü güneş bu noktada batarken, gökyüzünü binlerce renge boyuyor. Ayvalık’ın simgesi haline gelmiş Şeytan Sofrası da burada.

Cunda Adası

Gelelim Cunda Adası’na; bugünkü adıyla Alibey adası. Alibey’e bir deniz motoru veya tekneyle gidildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ada, Ayvalık’a karayoluyla bağlanmış. Gül kurusu rengiyle, adadaki hemen hemen bütün evlerin temel yapı malzemesi olarak sarmaşık taşı kullanılıyor.

Taş Kahve

Ayvalık, Cunda Adası’nın sembol mekanlarından biri olan Taş Kahve, yaz-kış ağırlıyor sizi. Burası, ihtişamlı mimarisi, ferah iç mekanı ve pencerelerinden vitraylarıyla insanı 100 yıl öncüsüne götürüyor.

Papalina Sezonu Açıldı

Papalina, ilk bakışta hamsiye benzetebileceğiniz, sadece Ayvalık civarında yetişen küçük bir balık. Yerken kılçıklarını ayırmak zorunda değilsiniz. Yumuşak iskeleti olan papalina kuyruğu ve kafasıyla birlikte adeta bir çerez gibi yeniyor.

Bu balığı en güzel şekilde pişiren restoranlardan biri Papalina Resteurant. Bir tabik Papalina 6 TL.. adresi sahil boyu Alibey adası