Rüzgarı, kocaman papatyaları ve narin gelincikleri, maviyle yeşilin seviştiği koyları, muhteşem lezzetleriyle gönülçelen Datça harikalar diyarı

235 kilometre uzunluğundaki Datça sahil şeridi büyüklü küçüklü 50’den fazla koyla bezeli. Bunların en ünlüleri, Hayıtbükü, bir ucundan diğer ucuna yürümenin bir kaç dakika sürdüğü küçük bir koy. Kış aylarında çok sessiz, ama mayıs gelince burada hayat canlanıyor. Sahildeki balık restoranları, deniz ve güneşle yıkanmış yerli yabancı turistleri ağırlıyor. Mavi Yolculuk’a çıkmış yelkenliler, koyun ahşap iskelesine yanaşıyor. Buraya hakim olan tek şey, huzur. 2 kilometre uzunluğundaki plajıyla Palamutbükü’nde de hayayın benzer bir ritmi var.

KNİDOS’TA GÜNBATIMI HARİKA

Datça/nın bütün köyleri çok güzel ama Knidos antik kentine gelmeden önceki Yazıköy/ün bambaşka bir atmosferi var. Beyaz evlerin kapıları, pencerelerinin çerçevesi maviye boyanmış. Evleri sarmış ağaçların yaprakları, batan güneşin yumuşacık ışığıyla oynaşıyor, rüzgar da onlara eşlik ediyor. Knidos antik kentinin kalıntıları da bu düşsel köyden itibaren başlıyor. Astronomiden tıbba, eczacılıktan mimariye uzanan bir alanda adını duyurmuş; dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri’ni yapan mimar Sostratos’tan dünyanın ilk astronomi bilginlerinden matematikçi Eudoxos’a kadar bir çok aydın yetiştirmiş Knidos’un kalıntıları arasında dolaşırken rüzgarın getirdiği iyot, kekik ve papatya karışımı müthiş kokuyu içinize çekin. Sonra antik kentin küçük limanından günbatımını izleyin

ESKİ DATÇA’YI KEŞFE ÇIKIN

Doğanın çok cömert olduğu Datça’daki gezinize, merkeze 8 kilometre uzaklıktaki Kızlan Köyü/nden başlayın. Yarımadanın taş yel değirmenleri bu köyün yakınında yer alıyor.

Eski Datça’nın dar Arnavut kaldırımı sokaklarında begonvillerin sarmaladığı taş evlerin ve badem ağaçlarının arasından süzülen gün ışığını takip edin. Datçalı kadınların el işlerini sattığı dükkanlara uğrayın.

DATÇA ULAŞIM

THY ya da Pegasus ile Dalaman’a uçun. Oradan Datça’ya araç kiralayarak, taksi tutarak ya da Marmaris üzerinden minübüsle gidebilirsiniz.

Ayrıca Datça-Bodrum arasında karşılıklı Feribot seferleri düzenleniyor.