Dubai dev su fıskiyesi

Yılda 10 milyonun üzerinde turist çekmeyi hedefleyen ve petrol gelirlerini finans ile turizm altyapısına harcayan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kenti, bir ‘mühendislik harikası’na daha kavuşuyor. Dünyanın en büyük su fıskiyesi burada inşa edilecek.
Fıskiyeyi Kaliforniya merkezli WET Design adlı firmanın dizayn ettiği açıklandı. Dubai hükümetine ait Emaar emlak firması tarafından yürütülecek Burç Dubai gölü, su fiskiyesi ve filtreleme sistemleri 218 milyon dolara malolacak.

Halen inşaatı devam eden ve geçtiğimiz aylarda resmen dünyanın en yüksek binası ünvanını kazanan 20 milyar dolarlık Burç Dubai projesi dahilinde yapılacak fıskiyenin uzunluğu 275 metreye (iki futbol sahasından daha uzun) ulaşacak ve pompalar sayesinde su, 150 metre yüksekliğe kadar çıkabilecek.

Önümüzdeki yılın başında faaliyete geçmesi planlanan fiskiye çalıştığında, havada yaklaşık 80 bin litrelik su bulunacak. Ayrıca göle yerleştirilecek 6 bin 600 adet ışık ve 50 renkli projektör ile 1000’in üzerinde farklı ‘su ifadesi’ oluşturulabilecek. Göl ve fıskiye ile tüm şehri daha iyi izleyebilmek amacıyla ziyaretçiler için Burç Dubai’nin 124’üncü katına gözleme balkonu kurulacak. Proje kapsamında aynı bölgeye dünyanın en büyük akvaryumu, olimpik buz pateni ve Dubai Mall içerisine kapalı alana kurulmuş en büyük altın pazarı yapılacak.

Emaar Emlak’ın yürüttüğü diğer projeler arasında Suudi Arabistan’da 26.6 milyar dolarlık Kral ABDullah Ekonomik Şehri de bulunuyor. Şirket ayrıca Türkiye, Ürdün, Suriye, Lübnan, Fas, Mısır, Libya, Cezayir, Hindistan, Pakistan, Çin, Endonezya, ABD, İngiltere, Fransa ve Kanada’da farklı projeler üstlenmiş durumda.

Burj Dubai Gölü’ndeki fıskiyeye en uygun ismi teklif eden kişiye para ödülü verilecek. Yaklaşık 28 bin dolar para ödüllü yarışmaya Birleşik Arap Emirlikleri’nde ikamet eden herkes katılabilecek. Yarışma 1 Temmuz’da başlayacak ve 15 Eylül’de sonra erecek. İsim teklifleri firmanın internet sitesi üzerinden de yapılabilecek.

This is one i’ve not heard of, but will certainly go over homework help apps to their website to discover