Elmadağ Kayak Merkezi – Ankara

Elmadağ Kayak Merkezi Ankara ili sınırları içinde bulunan tek kayak merkezidir. Sezonun kısa olması nedeniyle olsa gere fazla yatırım yapılmamıştır.  Elmadağ’ın kuzey yamaçlarında bulunan kayak merkezi kent merkezine oldukça yakındır.
Coğrafya
Kayak Merkezi Elmadağ’ın kuzey yamaçlarında, 1500-1850 m. yükseklik arasında bulunmaktadır. Pistler ağaçsızdır ve alpin çayırlarla kaplıdır.Karasal iklimin hüküm sürdüğü merkezde kayak sezonu Ocak-Mart arasında ve kar kalınlığı 30-60 cm.dir.

Konaklama ve Diğer Hizmetler
ODTÜ-Hacettepe-Ankara Üniversiteleri ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait kayak evi ve Turizm Bakanlığı’na ait Turban otel ve şahıslara ait iki restoran bulunmaktadır. Tesislerde kapalı yüzme havuzu, sauna, diskotek ve restoran mevcuttur. Hava kuvvetlerine ait teleski tesisi, kar üstü aracı ve kafeterya hizmet vermektedir.

Mekanik Tesisler ve Pistler
548 metre uzunluğunda saatte 720 kişi kapasiteli bir adet teleski bulunmaktadır. Pist kolay ve orta zorluk derecelerindedir.

Ulaşım
Ankara’ya 18 km. uzaklıktadır. Şehir merkezinden kayak tesislerine ulaşım üniversite araçları ve özel araçlarla mümkün olmaktadır.