İç Anadolu bölgesinin önemli kayak merkezlerinden olan Kayseri Erciyes Kayak Merkezi bu yıl kar bereketi yaşıyor. Kış turizmine büyük katkı sağlayan kayak merkezinde otellerin doluluk oranları geçen yıla oranla yüzde 20 arttı. Hafta sonlarında Erciyes Kayak Merkezi kayakçılarla dolup taşıyor. Buna rağmen hafta içinde Kayak merkezine olan ilgi düşüyor. Oteller cazip kampanyalarla kayak merkezine hafta içinde kayakçı çekmeye çalışıyor.

Erciyes kayak merkezi Kayseri’nin 25 kilometre güneyinde, Erciyes Dağı’ndaki Tekir yaylasında. Havaalanından karayoluyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılıyor. Hisarcık ve Hacılar yolları kış boyunca açık tutuluyor. Pistleri kayak öğrenmeye elverişli, bölge toz karıyla meşhur. 1800-3000 metre irtifalar arasındaki kayak pistinde merkezde olanı 9 km, Hisarcık’taki 1,5 km uzunlukta. İki teleski ve bir telesiyej bulunuyor.

Belediye günübirlik kayakçıların yararlanması için, içinde 300 kişilik kafetaryası, 600 metrekarelik kayak malzemeleri merkezi olan sosyal tesis inşaa etti. 650 araçlık otoparkın yanı sıra 500 araçlık kameriyeli, mangallı piknik alanını hizmete soktu.

Erciyes’te oteller ve belediyenin tesislerinden kayak ekipmanları kiralanabiliyor. Belediyenin sosyal tesisinde kayak kirası ortalama 20 TL, giysiyle birlikte 30 TL, Snowboard ve kızak kiraları 20 TL’dir.

Telesiyejin bir çıkışı 6 TL, teleskilerin tek çıkışı 5 TL, 30 çıkışlık kombine bileti 65 TL’dir.