Turkuvaz denizin inci beyazı kumlarla çevrelendiği, gökyüzünde rengarenk yamaç paraşütlerinin dans ettiği Fethiye, antik Likya’nın en ünlü şehri.

Paraşütler, lavanta mavisi bir gökyüzünde yavaşça süzülüyor. Beyaz, turuncu ve sarı renkli kanatlar, rüzgarla dans ediyor. Rüzgar, kanatlar ve insan tutkuyla birbirlerine sarılıyor. Sonra rüzgarın yeni bir gösterisi başlıyor.

Fethiye

fethiye

Paraşüt ilerideki yamaçlara doğru koşuyor. Her cinsten çam ağacı, çiçekleri mis gibi kokan çalılar ve gümüş renkli servilerle kaplı yamacın oralarda bir yerden gözden kayboluyor. Paraşüt yavaşça göz yaylımından çıkarken, çok eski bir Likya güneşi de Akdeniz’de uyumaya çekiliyor. Uykuya yatmadan önce de insanlara günün son gösterisini yapıyor ve bütün o lavanta mavisi gökleri, inci beyazı kumları, artık gece mavisine geçmiş denizi ve keskin çizgili yamaçları kaplayan ağaçların hareli yeşilini, kıvılcımlı bir yangın kırmızısına boyuyor. Beyaz kumlu Ölüdenizin suları ürperiyor. İki yanındaki yamaçlar yüzünden ortalığın biraz daha erken karardığı Kelebekler Vadisinin gösterişli kırmızı amiral kelebekleri telaşla klonilerine doğru uçuyor. Onlar vadideki hayıtlar arasından döne dolaşa akan derede günün son suyunu içip uykuya daldıklarında, gece kelebekleri ortaya çıkacak. Bunların en ünlüleri olan mekik kelebeği ile kaplan kelebeği keskin hareketlerle uçarak kayalar üzerindeki liken ve yosunlardan akşam yemeklerini yiyecekler. Bulunduğumuz yerden görülmüyor ama biz Gemile Koyu’nun korunaklı sularında demir atmış Bodrum işi guletlerde, tatlı bir akşam yemeği telaşının başladığını biliyoruz. Koyun gözden ırak içerlek kumsallarını mesken tutmuş Akdeniz foku ile kaplumbağaların, yıldız yağmuru altında uyumaya hazırlandıklarını da biliyoruz. Kabak Koyu’nun cam gibi düzgün suları hafifçe ürpermeye başlarken, dünyanın en güzel yerlerinden biri olan koyu çepeçevre sarmış olan meşe ağaçlarının yaprakları da fısıldaşmaya başlıyor. Kayaköy, Tlos antik kenti ve Saklıkent Kanyonu da parıltı bir ay ışığı altında, ada çayı kokulu bir gece daha geçirmeye hazırlanıyor. Bütün bunları bünyesinde barındıran güzel Fethiye, yeni bir geceye daha hazırlanıyor.

FETHİYE KANATLARIMIN ALTINDA

fethiye tatil

Fethiyedeyiz. Turkuvaz mavisi bir denizin tebeşir beyazı kumlarla çevrelendiği, bulutsuz gökyüzünde yamaç paraşütlerinin dans ettiği, deniz dibindeki yüzlerce eski eserin kolayca görüldüğü Fethiye’deyiz. Yaklaşık seksen çeşit özel kelebeğin yaşadığı Kelebekler Vadisi, yamaçlara sıralanmış görkemli kaya mezarları, derin bir vadiye gerçekten gizlenmiş. Saklıkent Kanyonu ile Likya Federasyonu’nun en ünlü şehri Fethiye’deyiz.

Fethiye’ye gelenlerin çoğu, önce yamaç paraşütünü denemek istiyor. Gerçekten de Fethiye, yamaç paraşütünün başkenti sayılabilir. Babadağın zirvesinden başlayan bu rüzgarla dans, Ölüdeniz’de son buluyor. Hava akımı yaratan sıcaklık noktalarının çok olması, atlayıştan sonra, daha da yükselerek deniz üzerinde uçabilme özelliği ve şahane Ölüdeniz manzarası Fethiye’yi dünya yamaç paraşütünün önemli merkezlerinden biri yapmış.