Doğa harikası Göcekte deniz kirliliğini önlemek için bir dizi önlem alınıyor. Hazırlanan Kıyı Yönetim Planına göre, önümüzdeki yıldan itibaren Göcekte sadece 1211 yat konaklayabilecek. Her yat, en fazla 1hafta kalabilecek ve Göceke belli bir ücret karşılığı girebilecek.

Mavi yolculuğun vazgeçilmez duraklarından Göcek eşsiz koyları, adaları, turkuaz renkli deniziyle görenlerin hayran kaldığı bir yer yüzü cenneti. Karadan çok deniz turizminin yaygın olduğu dünyanın sayılı işadamlarıyla jet sosyete mensuplarının yatlarına 6 marinasıyla ev sahipliği yapan Göcekte en büyük sorun tekne atıkları, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Göcekte önlemler artırılmaya çalışılıyor.

Turizm sezonunda Göcek’e her gün ortalama ikibin teknenin giriş yaptığı bunların yalnızca 1211tanesi önümüzdeki yıldan itibaren Göcek limanlarında kalabilecek. Göceke yatların giriş yapabileceği 3 nokta bulunuyor. Göcek Adası, Zeytin Adası ve Tersane arası bu girişlere kamera sistemi kurularak giren çıkan yatlar tespit edilecek. 1212. yat da Göcek’e girecek ama kalamayacak. Yatlar boş olan koylara yönlendirilecekler.

Başka bir uygulama ise Göcek koylarında yatların bir hafta süreyle kalabilmeleri bir hafta sonunda koylarda yer varsa süre uzatılabilecek