Bu yazımızda Doğu masalı Udaipur’u tanıtacağız. Hindistan’ın en renkli eyaleti Rajastan’da bulunan Udaipur, 16’ncı yüzyıldan kalma bir masal diyarı. Eski krallıklardan Mewar’in başkenti olarak Pichola Gölü kıyısında kurulan şehir, bahçeleri ve dantel gibi işlenmiş saraylarıyla romantizmin başkentlerinden…

Udaipur’da günlük hayat oldukça renkli ve hareketli. Udaipur halkının çoğunluğu Bhil kabilesinden oluşuyor. Kabilenin gelenek ve göreneklerini hala devam ettirdikleri için Udaipur diğer şehirlerden farklı. Burada yaşayan halk geleneksel şekilde bolca gümüş takılarla süslenmiş, rengarenk tipik Rjastan giysileri giyiyor. Her ay birkaç tane düzenlenen festivalleri, dansları, müzikleri ve tapınaklarıyla görsel olarak çok zengin bir hayatları var. Fotoğraf çekmeye meraklı olanlar için tam bir cennet burası. Üstelik halkı oldukça cana yakın.

İlginç Oteller burada;

Dünyanın en enterasan ve iyi otellerinden bazıları Udaipur’da. Gölün tam ortasındaki Taj, göl kıyısındaki Oberoi ve Kempinski konumları ve hizmetleriyle fark ediliyor.

İhtişamlı saraylar

Udaipur, tarihteki ihtişamını Rajput hanedanı zamanında inşa edilen saraylara borçlu. Bunların en ünlüsü ve muhteşemi Pichola gölü kıyısındaki City Place. Dantelimsi bir duvarla çevrili saray, 1567 yılında yapılmış. Kemerli görkemli kapısından içeri girdiğinizde kendinizi iç avlular, koridorlar ve bahçelerde buluyorsunuz. Buradan şehri seyretmenin tadına varabilirsiniz. Diğer bir saray ise Pichola Gölü’nün ortasındaki Lake Palace. 18.yy Jag Niwas Adası’na inşa edilmiş. Eskiden kralların yazlık sarayıymış, şimdi ise beş yıldızlı otel olarak hizmet veriyor.

Hindistan Ulaşım;

Thy her gün Hindistan’ın Yeni Delhi şehrine uçuyor. Yeni Delhi-Udaipur arasında ise günde üç-dört uçuş var, yolculuk ise bir saat sürüyor.