Akdenizin en önemli açık deniz yarışlarından biri olan İstanbul Europa Race, 28 Ağustosta İstanbul Boğazında yapılacak gösteri yarışının ardından 29 Ağustosta Topkapı Sarayı önünden start alacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentinin sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Europa Race’e katılacak yelkenciler, 29 Ağustosta Topkapı Sarayı’nın önünden verilecek startla hiç durmadan Marmara, Ege ve Akdenizi geçip 5 Eylülde Güney Fransa’nın Nice kentine ulaşacak. Yarışın ilk etabının rotası tam 1450 deniz mili. Boğazdan depar alacak yarışta, Michel Desjoyeaux, Kito De Pavant, Roland Jourdain, Jean-Pierre Dick gibi yelken dünyasının önemli isimleri rekabet edecek.

Yarışın ilk etabının son durağı olan Nice limanına kurulacak yarış köyünde, Fransa’da halen kutlanan Türkiye sezonu etkinlikleride gerçekleştirilecek. 7 Eylülde yapılacak inshore yarışı sonrası yelkenciler, 8 Eylül’de ikinci etap için bu kez Barcelona’ya doğru yelken basmaya başlayacak. 10 Eylülde Barcelona Limanına varacak yelkenciler için hazırlanan yarış köyünde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Fuar Alanı kurulacak. Yani dört gün boyunca Barcelona’da İstanbul rüzgarı esecek.

Yelkenciler, 14 Eylül’de Barcelona’dan starda alacak. Yarışın uzun süre denizde kalmayı gerektiren bu son etabında, yelkenciler tam dokuz gün boyunca; dalgalar ve rüzgarla mücadele edecek. İstanbul Europa Race, 23 Eylülde Fransanın kuzey atlantik kıyı şehri Brestte son bulacak. Yarışı kazanan isim ise 26 Eylül’de Brest’te düzenlenecek inshore yarışının ardından belli olacak.