italya-napoli

İtalyanın Ruhu Napolide Gezilecek Görülecek Yerler

 

Dünya çapında ün yapmış gezi rotaları Positano ve Amalfi’ye yakınlığı, gözalıcı kiliseleri, çok değerli meydanları ve sokaklarının yanında inanılmaz bir atmosfere sahip yer altı şehriyle Grekoromen Neapolis’den kalanlar ziyaretçilerine keyifli zaman geçirtebilecek güzellikte. Ben sevdim. Bir de şunu düşünün; başka hangi şehrin, antik hikayelere konu bile olmuş, kendine ait volkanı vardır ki!

italya-Castel-Sant-Elmo-NapoliCastel Sant’Elmo, şehrin en yüksek noktasında bir tepede kurulu olan Napoli’de görülmesi gereken bir ortaçağ kalesi. Kaleye şehir merkezinden kalkan füniküler ile çıkın. Günbatımına yakın saatlerden önce çıkarsanız şehrin hem gündüz hem nefis parliament mavisi manzarasına belki şahit olursunuz. Muhteşem bir Vezüv Yanardağı manzarasına sahip olan kale günümüzde müze olarak ziyaret ediliyor.

italya-Napoli-Civarinda-Gorulecek-Yerler italya-Napoli-Gezi-Blogu

Napoli Limanı, Akdeniz’in ve Avrupa’nın en büyük limanlarından biri ve yakında bulunan birçok küçük Akdeniz adasına, Sardinya’ya, Sicilya’ya, Eoliyen adalarına, Korsika’ya ve Tunus‘a giden feribotların merkez limanı.

italya-Napoli-Gezisi-Scannapoli Scannapoli Caddesi ise Napoli eski şehrin en önemli ve canlı caddesi. Piazza Gesu Nuovo’dan, Via Benedetto Croce yolu ile başlayarak, Via San Biago’ya doğru yürüdüğünüzde ulaşacağınız ünlü Scannapoli sokağı, eski Napoli merkezini ortadan ikiye bölüyor.italya-Napoli-Gorulecek-Yerler-Galleria-Umberto italya-Napoli-Sorrento italya-Napoli-Sotterranea

Napoli Sotterranea şehrin hemen altında yer alan, geçitlerden, depolardan oluşan bir mağara yer altı şehri. Hemen hemen şehirle yaşıt yer altı mağaraları, Kapadokya yer altı şehirlerine benziyor. İlk keşfedilen mağaraların 5000 yıllık olduğu düşünülüyor. II. Dünya savaşında sığınak olarak kullanılmış.italya-Pausilypon-Archaeological-Park