Japonya Doğu Asyada eşsiz güzellikte bir ada ülkesidir. Büyük Okyanusta bulunan ülke Rusya, Kore ve Çin’in doğusunda kuzeyde Okhotsk denizinden güneyde Doğu Çin denizine kadar uzanmaktadır. Bu sebeple Japonya Doğan Güneşin ülkesi diye tanımlanır.

Bir yanda göklere uzanan gökdelenler, bir yanda tapınaklar, bir yanda Avrupai restoranlar bir yanda sushi… Bizim çiğ balık diye adlandırdığımız Japonların eşsiz lezzeti. Sushi’nin pirinçli, avokadolu, karidesli gibi birçok çeşidi bulunuyor. Japon mutfağının sadece sushi’den meydana geldiğini düşünürsek yanılmış oluruz. Birbirinden farklı lezzetleri tatmak mümkündür.

“Sashimi” Sushi benzerinde bir yemek, tek farkı içinde pirinç olmaması ve soya sosu konularak yenmesidir.
Japonya’nın Türk yemeklerine benzeyen lezzetleri de yok değil.
“Gyoza” Mantı tarzında bir yemektir.
“Gohan” Pirinç pilavı benzerinde bir yemek sadece tuzsuz (shio) denebilir. Japon yemekleri hakkında ufak bir ayrıntı; bu ülkede restoranlarda tuz bulma konusunda zorlanabilirsiniz.
Tabii ki de Japon yemeklerinden hoşlanmazsanız Japonya gibi ziyaretçi akının uğrayan bir ülkede her tarzda yemeği bulabileceğiniz bir çok seçkin restoran bulabilirsiniz.

Japonya’nın önemli şehirleri : Tokyo, Osaka, Yokohama, Kyoto, Fukuoka, Hiroshima, Nara

Önemli adaları : Honshu, Kyushu, Hokkaido, Shikoku

Japon Yeni Yüzölçümü: 377,873 kilometrekare

Saat farkı: 7 saat ileri (yaz saati uygulaması sırasında 6 saat)

Resmi dil: Japonca

Başkenti : Tokyo

Sıcaklık : Yaz aylarında; 38 derece, kış ayları ise oldukça soğuk geçer. Özellikle, güney kısmı kış aylarında -2,-3 derecelere kadar düşer.

Nüfus: Yaklaşık 127.333.002

Vize: Japonya, Türk vatandaşlarına 3 aydan kısa süreli ziyaretlerde vize uygulamamaktadır.

Nereleri Gezebiliriz;
Her özelliği ile size çok farklı zevkler sunacak bir ülke; teknolojinin merkezi, uzay üssü gibi ulaşım olanakları, kimono, gelenek görenekleri, yemekleri, yaşadıkları evleri, geyşalık sanatı, Bonsai, Japon bebekleri ve daha bir çok özelliği ile, Japonya gezinizde bu güzelliklerin hepsini keşfetmeye vakit bulmanız dileğiyle…

TOKYO
Tokyo’da çok fazla Japon kültürünü bulabilmeniz mümkün değil! Japon kültürünün incelikleri dışında, gelişmiş bir teknoloji, ucu bucağı belli olmayan ulaşım olanakları, koşuşturan insanlar ve gökdelenlerle karşılaşacaksınız Tokyo’da…
Ancak bu kadar yoğun yaşanan teknolojik hayatın içinde şunu unutmayon ki! “Japonya güzelliklerini çok fazla saklayabilen bir ülke değildir” ne kadar teknoloji gelişse de tapınaklarının güzelliklerini saklayamıyorlar. Tokyo’da çok sayıda müze, tapınak ve galeriyi gezebilir, Shinjuku’de eğlenebilir, Yurakucho da alışveriş yapabilir, Asakusa da bulunan “Kannon Tapınağını” ziyaret edebilirsiniz.
Tokyo’da ışıklardan, ihtişamdan, teknolojiden ve Japonya’yı Japonya yapan otantik yapısından büyülenmek için, Yokohama ile Tokyo’yu birbirine bağlayan köprüyü özellikle gece görmelisiniz.

EĞLENCE
Japonya’da tamamen farklı tarzları yaşayabileceğiniz bir eğlence kültürü vardır. Bunraku, Kabuki gibi geleneksel sanatları artık sadece Tokyo Ulusal Tiyatrosu’nda devam etmektedir. Modern eğlence anlayışını ise, Tokyo gibi metropol şehirlerde bulabilirsiniz, barlarda, restoranlarda eğlenebilir ya da Japonya’nın kumarhanelerinde paçinko oynayabilir, kareoke barlarda şarkılar söyleyebilir, ve tabii ki de Japonya’nın geleneksel içkisi saki içebilirsiniz.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
Ulaşım konusunda Japonya hakkında çok fazla bir şeyden bahsetmenin gereği yok. Özellikle tren sistemleri o kadar çok gelişmiş ki “bu kadar da olmaz” diyerek hayretler içinde kalabilirsiniz. Uzay mekiğini andıran ulaşım sistemi ile gideceğiniz yere en kısa sürede ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu arada, Japonya’da trafiğin “soldan” olduğunu da unutmayınız.