Türkiye’nin en iyi turizm, gezi ve yaşam dergisi Food and Travel’ın nisan sayısında Kazdağları konusunda 7 sayfa ayrıldı. İsviçre Alpleri gibi oksijen deposu olarak kabul edilen Kazdağları, son yıllarda doğa ve turizm açısından dünyanın birçok ülkesinde dikkatleri çekiyor.

Her yeri, her taşı, her çiçeği efsanelerle süslü ve örülü Kazdağları, kültürel geçmişiyle olduğu kadar, doğal yapısı, başta “Kazdağı Köknarı” olmak üzere birçok endemik bitkisi ile ünlü.

Baharın gelişiyle mor salkım ve erguvanlar her yana sımsıcak bir Ege havası katarken, yenileyici bir rüzgar teninizi okşuyor. Buradayken sabah erkenden uyanıveriyorsunuz, bedeniniz oksijene kolay alışıyor ama şehre geri dönüş o kadar da kolay olmuyor. Kazdağları’nın eteklerinde kurulan güzel köylerde benzer hikayeler dinliyorsunuz.

Kazdağları’nın mutfağı, çok zengin, benzersiz lezzetle bir Ege mutfağı. Burada kötü ve sağlıksız yemek yiyemezsiniz. Birbirinden harika yemekler tadacaksınız.

Nerede kalabilirsiniz;

Zeytinbağı; Çamlıbel Köyü, Edremit-Balıkesir Tel; 0 266 387 37 61

Manici Kasrı; Yeşilyurt köyü, Ayvacık-Çanakkale Tel; 0 286 752 68 03

Adatepe Pansiyonları; Adatepe Köyü, Küçükkuyu-Çanakkale  Tel; 0 286 752 68 03

Han Kafe; Yeşilyurt Meydanı; Ayvacık-Çanakkale Tel; 0 286 752 12 20

Nasıl Gidilir; İstanbul Deniz otobüslerinin Bandırma feribotuyla İstanbul’dan Bandırma’ya geçip Balıkesir-Edremit-Akçay karayolundan devap edip yol üzerindeki Zeytinli sapağından girerek Mehmetalan Köyüne ulaşabilirsiniz. Yalova-Bursa-Balıkesir-Edremit-Altınoluk ya da İstanbul-Çanakkale-Ezine-Ayvacık-Küçükkuyu rotalarını takip ederek de bölgeye ulaşmak mümkün.

Ayrıca THY’nın Çanakkale’ye günaşırı seferi bulunmaktadır.