Konaklama Gelirleri İtanbul ve Ankara’da Büyüdü

Deloitte’in araştırma sonuçlarına göre Ankara ve İstanbul, başarılı bir dört ay geçirerek oda başına düşen gelirlerinde (revPAR) çift haneli büyüme gerçekleştirdi.

20 Haziran 2008 – 10:01

Deloitte, STR Global Hotelbenchmark Araştırması’nın 2008 yılının ilk dört aylık sonuçlarını analiz etti.

Deloitte, STR Global Hotelbenchmark Araştırması’nın 2008 yılının ilk dört aylık sonuçlarını analiz etti. Avrupa otelleri 2008 yılına sadece yüzde 1,1 oranında bir artış ile oda başına ortalama 68 avroluk gelir ile yavaş bir başlangıç yaptı. Her ne kadar genel olarak otellerin performansı statik durumda olsa da Avrupa’da hala pek çok başarı öyküsüne rastlanıyor. Araştırma sonuçlarına göre Ankara ve İstanbul, başarılı bir dört ay geçirerek oda başına düşen gelirlerinde (revPAR) çift haneli büyüme gerçekleştirdi. Oda başına düşen ortalama gelirlerde Ankara’nın yüzde 35,4, İstanbul’un ise yüzde 35,3’lük büyüme gerçekleştirdiği belirlendi. Moskova ve St. Petersburg, Paris ile Kudüs ve Tel Aviv de bu dönemi büyüme ile geçiren şehirler oldu. Bunun yanı sıra, Tallinn, Bakü, Dublin, Roma ve Reykjavik yaşadıkları oda başına ortalama gelir düşüşü nedeniyle Avrupa otel performansını olumsuz yönde etkileyen şehirler arasında yer aldı.

19 Haziran 2008, İstanbul � Danışmanlık, Denetim, Vergi, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarında dünyanın en büyük profesyonel hizmet şirketlerinden biri olan Deloitte, STR Global Hotelbencmark Araştırma sonuçlarını analiz etti. Araştırma sonuçları, Avrupa’daki otellerin 2008 yılının ilk dört ayında oda başına ortalama gelirlerindeki değişimleri ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre, her ne kadar genel olarak Avrupa otelleri 2008 yılına oda başına ortalama 68 avroluk gelir ile sadece yüzde 1,1 oranında bir artış ile yavaş bir başlangıç yaparak statik bir performans gösterse de hala çeşitli şehirlerden pek çok başarı öyküsüne rastlamak mümkün. Bu başarı öykülerinden ikisi çift haneli büyüme ile yıla iyi bir başlangıç yapan Ankara ve İstanbul.

İstanbul otelleri kısa vadede gelirlerini daha da artırmayı planlıyor

Ankara yüzde 35,4’lük bir artış ile 79 dolar oda başına gelire ulaşırken, İstanbul yüzde 35,3 oranında bir büyüme ile 151 dolarlık oda başına gelirle kıyaslamalı olarak daha yüksek gelir elde etti. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektördeki gelişmeyi özendirirken, 2023 yılına kadar dünyanın en çok turiste ev sahipliği yapan beş ülkesinden biri olmayı hedeflediklerini uzun dönemli bir turizm stratejisi olarak belirledi. Kısa dönemde ise, 2010 yılında Macaristan’ın Pecs ve Almanya’nın Essen şehirleri ile birlikte 2010 Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul, profilini yükseltecek. İstanbul’daki otellerin oda başına ortalama gelirlerinin de bu yeni oluşum ile birlikte artması öngörüler arasında yer alıyor.

Moskova hala ilk sıralarda

Turizm ve eğlence sektöründe 2007 yılının değerlendirildiği ‘Turizm ve Eğlence Sektörü Küresel Performans Değerlendirmesi’ raporunda Moskova ilk sırada yer alıyordu; 2008 yılının ilk dört ayında da Moskova sınırlı doluluk oranı artışına rağmen 255 dolar ile Avrupa’nın oda başına en fazla gelir getiren şehirlerden bir oldu. Bu, yüzde 28,1 oranında bir artışa karşılık geliyor. St. Petersburg’da ise ABD dolar kuruna göre yüzde 35,9 oranında oda başına ortalama gelir artışı, oda fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak gerçekleşti. Bu etkileyici otel performansı, cazip vergi yapılanması ve petrol fiyatlarına bağlı güçlü ekonomik performans Rusya’ya yapılacak doğrudan yabancı yatırım miktarının artmasına temel oluşturmaktadır. Park Plaza Hotels & Resorts, Rezidor Hotel Group ve Intercontinental Hotels Group ülkede büyümeye devam şirketler arasında yer alıyor. Otel gayrimenkulu konusunda küresel bir otorite olan Lodging Econometrics’e göre Moskova ve St.Petersburg mevcut kapasitelerine sırasıyla 6184 ve 2711 yeni oda ekleme sürecinde bulunuyor.

Yılın ilk dört ayında RBS 6 Nations Rugby Championships ile İngiltere-Fransa dostluk futbol maçında olduğu gibi bazı spor organizasyonlarına evsahipliği yapan Paris de yüzde 16,6’lık oran ile oda başına ortalama gelir artışında etkileyici sonuçlar elde etti. Kudüs ve Tel Aviv’deki oteller 2007 yılında elde ettikleri başarılı performansı devam ettirerek çift haneli büyüme gerçekleştiren şehirler arasında yer aldılar.
Yükseliş yaşayan şehirlerin yanı sıra, Tallinn, Bakü, Dublin, Roma ve Reykjavik gibi şehirler ise oda fiyatlarındaki ortalama gelir artışında Avrupa otellerinin performansını aşağı çeken şehirler arasında yer alıyor. Tallinn, oda doluluk oranlarında yaşanan yüzde 15,6’lık düşüş dolayısıyla oda başına ortalama gelirlerinde yaşadığı yüzde 16,2’lik azalma ile en yüksek düşüşü yaşayan şehir oldu.

Analiz çalışmasını değerlendiren Deloitte Türkiye Turizm ve Eğlence Endüstri Lideri Ahmet Cangöz Ankara’nın diğer 28 dünya şehri ile birlikte çalışma kapsamına bu yıl başlarında dahil edildiğini hatırlatarak, bu genişleme sonucu STR Global HotelBenchmark Araştırması’nın kapsadığı pazar sayısının 500’ü aştığını bildirdi. Ankara’yı kısa süre içinde gösterdiği performanstan ötürü kutlamak gerektiğini vurgulayan, İstanbul’un da güçlü büyümesini sürdürdüğüne dikkate çeken Cangöz, İngiltere ve ABD’nin Avrupa şehirleri için önemli birer kaynak olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘Dünyada yaşanan kredi krizi ve bununla bağlantılı olarak ortaya çıkan ekonomik yavaşlama Avrupa otellerinde ziyaretçi sayılarında marjinal bir düşüşe neden olacaktır. Ancak bunun yanı sıra, gelişmekte olan ekonomilerin hareketliliği ve geleneksel olmayan pazarları hedefleyerek yürütülen başarılı pazarlama faaliyetleri dünya turizminde genel olarak bir artış da sağlayacaktır. İstanbul için 2010 yılı büyük önem taşıyor. Kültür turizminde önemli açılımlar sağlayacak Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmesi gerek İstanbul gerekse Türkiye için yeni fırsatlar doğuracaktır. Ayrıca içinde bulunduğumuz ayda Avrupa Futbol Şampiyonası dolayısıyla Avusturya ve İsviçre otel performansları açısından önemli bir gelişme yaşadığını da yakından takip etmekteyiz.’

Correct I mow the lawn dump the bag in a wheelbarrow to add to the www.paper-writer.org compost