Marmaris Yat Turizmi Yat Turizmi Yapanların Mavi Yolculuk Keyfi

Marmaris Yat Turizmi ve Mavi Yolculuk

Marmaris’i cazip kılan en önemli öğelerin başında yat turizmi gelir. Tüm su sporlarına imkan sağlayan Mavi Turu unutulmaz anılarla yaşayacağınız kıyı şeridi vardır Marmaris’in.

Marmaris Marinalar

Muğla’nın kıyı şeridi 1124 km’dir. Sayısız koyların bulunduğu Muğla kıyıları, deniz tutkunu birçok yatçıların uğrak yeridir.

Günübirlik tekne turları
Merkez rıhtımından ve Uzunyalı’dan kalkan tur tekneleri ile ilçeden 30 dakikalık bir yolculukla Cennet Adasına ulaşabilirsiniz.
Cennet Adası aslında yarımadadır ve ormanlarla kaplıdır. Ada üzerindeki az bilinen mağarayı görmek ve denize girmek için özel olarak gelmeniz tavsiye edilir.

Fosforlu Mağara; Turunç ve Kumlubük’e giden tur teknelerinin yüzme molası da verdiği bir durak. Sadece denizden ulaşılabilen doğal mağaranın akvaryumu andıran temiz yeşil ve turkuvaz renkli sularında yüzmek oldukça keyifli.

Mavi Yolculuk


Küçük tekneler mağaranın içine de girebiliyor.
Turunç ve Kumlubük günübirlik tekne turlarının önemli mola noktalarından. Turunç tekne ile Marmaris’ten yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Denize girmek, su sporları aktivitelerinden yararlanmak isteyenlere göre bir koy. Kıyıda çok sayıda lokanta ve alışveriş noktası da var. Kumlubük, Turunç’un hemen ötesinde. Uzun kumsal çocuklu aileler için birebir. Kıyıda lokantalar var.
Yatçıların ve günübirlik teknelerin özellikle tercih ettikleri diğer bir yer ise Çiftlik’tir. Deniz yolu ile 2 saatte ulaşılabildiği gibi Bayır Köyü’nden de gitmek mümkün. İri kumlu plajı, çardak lokantaları, mütevazı ortamı ile yatçıların uğrak yeri olmuş bir koy. Ayrıca köyde, jeep safari turları da gerçekleştirilmekte. Çiftlik Koyu’nun hemen yanıbaşında bir başka koy daha var. Her zaman oldukça sakin olan koyun adı Gebekse. Kayalık kıyılarında denizaltını seyretmek, dalmak ve sakin bir kumsalda yüzmek isteyenler için.
Günübirlik tur düzenleyen  tekneler, bu koy ve yerleşimlerin bir ya da birkaçını içine alan turlar düzenliyorlar. Tercih size kalmış.

Marmaris çıkışlı mavi tur ve yat gezisi güzergahları:
Marmaris – Fethiye
Marmaris’ten Ekincik’e doğru yol alanlar solda Karaağaç Limanı’nı görecekler. Liman ve önündeki Yılancık Adası tümüyle askeri bölge ve giriş yasak. Günlük ve çam ağaçlarıyla kaplı çok sayıda güzel koyu barındırıyor Karaağaç Limanı.

Köyceğiz Limanı: İçinde Ekincik Limanı’nın ve çok sayıda koyun bulunduğu büyük liman. Batı yakasında teknelerin konaklamayı ya da gecelemeyi sevdikleri koylar arasında Semizce, Kargı ve Karaçay koyları yer alıyor. Ekincik limanının iki demirleme yeri var. Biri köy önü, diğeri ise Maden İskelesi-My Marina Club.  Köy önündeki iskele muhtarlığa ait. İskelede, Dalyan-İztuzu kumsalına sefer yapan dolmuş tekneler sıralanıyor. Ekincik’te otel ve pansiyon, bakkal, büfe, duş-tuvalet, telefon kulübeleri var. Kumsal yüzlerce metre uzunlukta. İskeleden asfalt yol ile Köyceğiz’e ve Muğla-Fethiye yoluna ulaşılıyor.
Limanın güneydoğu köşesinde bulunan ve eskiden gemilere krom madeninin yüklendiği Maden İskelesi şimdi yatlara hizmet veren bir işletmeye ait. Ağaçların altına gizlenmiş tesisin mutfağı balık çeşitleriyle haklı bir üne sahip.

Mavi Yolculuk


Delikada: Dalyan girişinin önünde, İztuzu kumsalının karşısındaki Delikada, Marmaris’ten gelen büyük gezi tekneleriyle, mavi yolculuk teknelerinin bağlandığı yer. Buradan küçük dolmuş teknelerle İztuzu kumsalına, kumsalın batısından Dalyan kanallarına giriliyor. Dalyan, Kaunos ve çamur banyolarına tekne turu yapılıyor.
İztuzu ile Sarıgerme sahilleri arasında barınacak koy yok denecek kadar az. Sadece Aşı Koyu var bu arada. Aşı Koyu’na, Dalyan ya da Ortaca’dan 25 km’lik karayoluyla ulaşılabiliyor. Denizden gelenler yalçın kayalıklı sahilde iki yüksek burun arasından geçerek Aşı Koyu’na giriş yapıyorlar.
Kara ve sivri kayalıklardan oluşan küçük bir ada koyun ağzında yer alır. Yüzmek ve barınmak için uygun bir koy Aşı. Sahilde küçük ve temiz bir lokanta var.
Karaburun’u geçince dağlar alçalır, Dalaman ovasına iner. Dalaman Bükü’dür burası. Biraz ileride Dalaman Bükü’ne bekçilik eden Baba Adası ve hemen arkasında Sarıgerme Plajı uzanır. Sarıgerme son yılların gözde turizm merkezi. Kilometrelerce uzanan sahil, 5 yıldızlı oteller ve tatil köyleriyle ilgi görüyor bu merkez.
Tekneler Baba Ada’nın kuzeydoğu yakasında kayalık küçük bir koya demirlerler. Deniz pırıl pırıldır. Güney ucuna yakın bir mağara adayı boydan boya delip geçer öte yana. Tepede ise yıkık bir kule harabesi vardır.
Dalaman Ovası düzlüğünün ardından sahil Kapıdağ yarımadasında yeniden yükselmeye başlar, 500 metreye ulaşır, sonra bu yükselti Kurtoğlu Burnu’nda son bulur. Artık Fethiye Körfezi’ne girilmiş, sakin sulara erişilmiştir. Kurtoğlu ile İblis (Dökükbaşı) burnu arasındaki 8.5 millik açıklık Fethiye Körfezi’nin ağzıdır. Bu körfez mavi yolculuk teknelerinin ve yatların en sevdiği koyları, adaları içerir.

Marmaris-Bodrum
Marmaris’ten çıkıştan sonra mola verilebilecek koylar arasında Turunç ve Kumlubük sahili ve çiftlik koyu vardır. Marmaris sayfalarında bu koylar için ayrıntılı bilgi var. Turunç ile Kumlubük arasındaki hafif girintiye bağlanıp tepedeki Amos harabeleri gezilebilir.
Üzerinde beyaz fener kulesi ve bekçi evi bulunan Kadırga Burnu’ndan hemen önce Kadırga Koyu bir başka durak noktasıdır. Marmaris’ten gelen günlük tekneler bu koyda yüzme molası verirler.
Çiftlik Koyu, önündeki adasıyla ayırt edilir. Marmaris-Bayır üzerinden kara yoluyla da gelinen bir büyük koydur Çiftlik. Çevre koylar içinde kumsalı olan hemen tek koydur. Bir büyük otel, bir tatil sitesi, çok sayıda çardak lokanta vardır koyda.
Çiftlik koyunun girişinde üzerinde bir malikhanenin bulunduğu özel ada vardır. Adayı dönünce dar ve uzun bir başka koy açılır. Gebekse koyudur burası. Kayalık kıyıları dalma meraklıları için uygundur. Koyun uç noktası dibi bembeyaz kumuyla havuz gibidir. Kıyıya çıkanlar eski bir kilise harabesi bulurlar.
Çiftlik’ten Bozburun’a doğru yol alan tekneler, yüzme ya da yemek molası için Serçe Limanı’nı seçerler. Gece bağlanmak için de uygundur. Kıyıda küçük bir market ve lokanta vardır. Önce düzlük sonra yamaca vuran patika yol tepede Fenaket Köyü’ne çıkar. Limanın girişinde kayalara çarparak batan bir 11. yy ticaret gemisinden çıkartılan cam eşyalar Bodrum Sualtı Müzesi’nin en önemli bölümünü oluşturur.
Bozukkale’ye doğru, denize girebileceğiniz havuz gibi berrak bir başka koya, Korsan Koyu’na girersiniz.
Artık Bozukkale’desiniz. 1 mil derinliğindeki koyun girişinde sol tarafınızdaki tepenin üzerinde Loryma antik kentinin geniş ve uzun surları yükselir. Restoranların bulunduğu koyda, bağlanacak şamandıra ve iskele vardır. Restoran sahipleri botlarla alırlar sizi kıyıya.
Bozburun’a doğru bir başka liman Söğüt limanıdır. Söğüt köyünün mahallesi Saranda bu koydaki yerleşimdir. Kıyıda balıkçı lokantaları iyi ve hesaplıdır. Söğüt’e uzaklık 3-4 km’dir.
Artık yavaş yavaş Sömbeki (Yeşilova) Körfezi’ne girilmektedir.
Karşıda boylu boyunca uzanan Sömbeki Adası’nın ardından batan güneşi seyre dalmak için Kiseli Ada koylarına demir atmalısınız. Adada çalılar arasında dolaşırken bir çok eski ev ve kilise kalıntısı göze çarpar. Hemen karşısında Ada Boğazı vardır. Deniz tropiklerin mercan suları gibi koyu maviden turkvaza boyanır burada.

Mavi Yolculuk


Bozburun Limanı bundan sonra açılır önünüze. Marmaris’ten çıktıktan sonra 2-3 günlük yolculuğun ardından bütün ihtiyaçların karşılanacağı yerdir Bozburun. Hele deniz varsa, Marmaris’ten Bozburun’a kadar uzanan yol sarsar insanı. Ama bundan sonra, en keyifli koylar başlayacaktır. Önünüz Hisarönü Körfezi’dir. En az Gökova Körfezi kadar güzel koylara sahiptir çünkü Hisarönü Körfezi.
Bozburun’dan sonra ver elini Selimiye. Yolda dileyenler Bozburun Yarımadası ve Sömbeki Körfezi kıyılarındaki son koylar olan Mercimek, Tavşanbükü, Ayaca, ve Çanak limanına demirleyebilir.
Ardından Atabol Burnu dönülerek Hisarönü Körfezi’ne girilir.
Ağıl Koyu’nda mola verilir. Selimiye Koyu ve Köyü’ne ulaşılır. Akşam burada kalınabilir.
Selimiye’den çıkıp Orhaniye koyuna girilir. Her ikisi de çok uzun ve geniş koylardır. Orhaniye girişinde solda Martı Marina tesisleri çıkar önünüze. Marina 175 yat kapasitelidir.
Orhaniye koyu gecelemek için idealdir. Akşamüzeri gün erken batar koyda. Orhaniye, koyun ortasına kadar şortlu, mayolu ya da paçaları sıvalı insanların yürüdüğü Kızkumu, üzerinde kale kalıntıları olan adası, Bayır yolu üzerindeki Bayır Şelalesi, Turgut Köyü’nde halıcıları ile en az 1 tam gününüzü ayıracağınız yerdir. Karayoluyla Marmaris’e ve Datça’ya da kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Çok sayıda balıkçı lokantası ve pansiyon vardır. Şelale piknik yeridir. Orhaniye tepelerine doğru yürüyenler güzel panoramik görüntüler bulurlar ve ardından Hisarönü limanı gelir. Geniş ve büyük bir koydur Hisarönü limanı. Marmaris – Datça yolu kenarındaki kıyılarında İnbükü ve Çubucak orman kamplarının bulunduğu küçük koylar sık orman dokusuyla çevrili güzel piknik yerleridir. Hafta sonları ve bütün yaz günleri kalabalık olur. Tekneyle gelenler biraz açıkta yüzme molası verirler.
Artık Datça Yarımadası başlamıştır. Yarımada bir yanında Hisarönü Körfezi’nin hemen öbür yanında Gökova Körfezi’nin bütün güzelliklerini barındırır koynunda.
Tavşan Koyu ve karşısında Tavşan Adası, hemen sonrasında bu bölgenin en güzel limanı olan Bencik Limanı peş peşe gelir. Bencik Limanı mavi yolculuk teknelerinin ve yatların çok sevdiği, içindeki küçük koylarda kendilerini özel hissettikleri güzel bir limandır. Kıyılarında bir kamu kampı olsa da rahatsız edici bir yapılaşma yoktur. Limanın içlerine kadar gidip karaya çıkanlar, ağaçlar arasındaki patikaları izleyip Gökova sahillerine yürüyebilirler. Yürüyüşte akşam ya da sabah serinliğini tercih etmeli. Akşam çıkanlar Gökova tarafında günbatımının eşsiz renklerini de izlerler.
Bencik Limanı’nın girişinde Dişlice Adası vardır. Adı üstünde diş diş sivri kayalıklardan oluşur ada. Günübirlik tekneler sık uğrar adaya. Kayalıklarında, denizin oyup işlediği mağaracıklarında saklambaç oynar gibi dolaşmak, gözlükle dalıp su altı güzelliklerini seyretmek ne de güzeldir
Datça’ya doğru ilerlenmektedir. Artık kıyıda tatil siteleri görülmeye başlamıştır. Bu bölgenin en eski ve en güzel tatil sitesi Aktur burada, Kurucabük’tedir. Ondan önceki koy ise Günlücek Bükü’dür. Her ikisinde de güzel sahil ve kumsal vardır. Orman kamplarını da saklar bu iki büyük koy. Karadan gelip kamp karavanla tatil yapılabilir. Lokantalar ve alışveriş için de seçenekler vardır. Datça-Marmaris yolu da hemen yakından geçtiği için ulaşım açısından kolaydır.
Çiftlik, Sarı ve Karaincir limanları Hisarönü Körfezi’nin batısındaki son limanlardır. Kıyısında eski Perili Köşk Oteli’nin bulunduğu Perili Köşk Limanı ise yüzmesi keyifli plaj yeridir. Otelin lokantası tavsiye edilir. Sörf olanağı da vardır.
Ve Datça… Limanındaki barlarında akşamın karşılandığı, kalabalıktan uzak tatil arayanların, ‘‘emekli olunca yerleşirim’’ hayali kuranların güzel kenti. Marmaris’e dolmuş ve otobüs bol. Yarımadanın ucundaki Knidos antik kentine kadar da karayoluyla ulaşılıyor.
Datça ile Knidos arasında çok sayıda koy ve bük var.
Bir bölümüne sadece deniz yoluyla, bir bölümüne karadan da gidilebiliyor.
Datça’dan hemen sonra Kargı Koyu. Ardından yüzmek isteyenlerin uğrayabileceği havuz gibi küçük koy, Armutlusu koyu. Sonra İnce Burun aşılır ve Domuzçukuru, Kızılbük ve Hayıt Bükü’ne girilir.
Artık Knidos’a yaklaşılmaktadır. Ama bir deniz ve balık ziyafeti çekilmelidir antik kent gezisinden önce. Bu nedenle Palamut Bükü’ne uğranmalıdır.
Çıplak tepelerin yumuşak bir eğimle denize kavuştuğu, upuzun bir kumsal oluşturduğu, kumsal boyunca ağaçlıklar içinde köy evlerinin, küçük pansiyon ve yazlık evlerin sıralandığı, limanında balıkçı tekneleriyle birlikte yatların demirlediği bir güzel büktür palamut. İskelenin hemen üzerindeki balıkçı lokantalarına oturulmalıdır.
Knidos’a günbatımı öncesinde girilmelidir. İç (büyük) limanda demirlemeli, kıyıya çıkmalı, geniş alana yayılmış son derece etkileyici kalıntılar arasında dolaşılmalı, sonra da Afrodit Tapınağı’na çıkıp dış liman ve açık deniz üzerinden gün batırılmalıdır. Uzaktaki ada Simi Adası’dır

Marinalar-İskeleler-Çekek Yerleri
Netsel Marina:
Büyük Marmaris Koyu’na girince, liman ve marina en kuzey köşesinde kalır. Netsel Marina, şehrin doğu ucunda yeşil bir yamacın altındadır. Marina 750 yat kapasitelidir. Netsel Marina verilen hizmet bakımından yalnız Doğu Akdeniz’de değil tüm Akdeniz’de sayılı yat limanları arasındadır. Günlük hava raporu her sabah 09.00’da hazırdır. Akaryakıt istasyonu tali mendireğin dış rıhtımındadır. 120 ve 20 tonluk iki gezer vinç ve geniş bir çekek alanı ile kara hizmeti verilir. Her türlü bakım, boya, motor, elektrik ve elektronik işleri marina veya Marmaris’teki diğer acenta ve atölyeler tarafından yapılır.

Marina dahilinde geniş bir alışveriş çarşısı vardır. Yat malzemesi satan dükkan, market, giyim kuşam mağazaları, kaliteli lokanta ve barlar, yatçılara özel bir atmosfer içinde hizmet verir.
Tel:  (0252) 412 27 08- 412 1939

Belediye Rıhtımı
Marmaris Belediyesi işletir ve marinaya göre bağlama ücreti daha ucuzdur.Tepesinde Marmaris Kalesinin yer aldığı yarımadanın sahili rıhtımla çevrilidir. Tüm guletler, bazı yerli ve yabancı yatlar, bu rıhtım boyunda demir atarlar. 3 ile  4 m derinlikteki rıhtımda su ve Özellikle akşam serinliğinde çok kalabalık olan gezinti yolu tüm rıhtım boyunu dolanır.
Arkasında her çeşit lokanta, bar yan yana sıralanır.
Bilgi için: Belediye Yat Limanı: Tel: (0252) 412 28 68, e-mail: info@marmaris.bel.tr

Albatros Marina
Yalancı Boğaz yolunda, Günlük Parkını geçtikten sonra, koyun doğu yakasında yer alır. Daha ziyade “charter” firmalarına ait yatların yaz aylarında bağlandığı 60 teknelik küçük çapta bir marinadır. 20 tonluk bir gezer vinç ve kızakla 240 yat için karada kışlama imkanı sunulur. Restoranı, barı ve küçük bir marketi vardır.
Albatros Marina, Adaköy Kirlik Mevkii, Tel:(0252) 412 24 56

Akdeniz Martı Marina
Koya girişte doğu yakasında. 100 teknelik çekek yeri, 300 yatlık iskele bağlanma yeri.
Otel, lokanta, bar, market, yüzme havuzu, bakım-onarım hizmetleri verilmektedir.
Orhaniye Koyu, Tel: (0252) 487 10 63

Karacasöğüt Martı Marina
Karacasöğüt koyu-Marmaris,
Tel: (0252) 465 33 46
25 tekne kapasiteli. Elektrik, su, duş- tuvalet, market ve restoran.

Yat Festivalleri ve Yarışları
Uluslararası Marmaris Yat Festivali, her yıl  Marmaris Yat Limanında ve  Mayıs başında düzenleniyor.
Uluslararası Marmaris Yat Yarışları Haftası ise Marmaris Yat Limanında Kasım başında yapılıyor.

Marmaris Yat Festivali, dünyada ve Türkiye’de bu konuda düzenlenen organizasyonlar içinde 21 yıl sürekliliğini koruyan birkaç faaliyetten biri.
Festival alanı, teknelerin rahatlıkla bağlanabildiği, Marmaris Belediye Marinada yer alan mendirek üzerinde kurulmakta.
Mayısta düzenlenen festival yatlar için sezonun açılışı anlamına gelir.
Ziyaretçiler ve katılımcılar hafta boyunca düzenlenen aktivitelerle, hem dinlenip hem de eğlenirler. Festivalin sonunda yer alan tanıtım gezisi katılmak isteyen tüm acentalara açıktır.

Marmaris Yat  Yarışları;
Yat yarışlarında ise her akşam o günkü yarış sonuçları değerlendirilip ilan edilmekte ve ödül töreni düzenlenmektedir. Özenle hazırlanmış yemek, içki ve canlı müzik, bu geceleri unutulmaz kılarken, yarışlar, en iyilerin ödüllendirildiği kapanış gecesiyle son bulur.
(Ayrıntılı bilgi için: Marmaris Uluslararası Yat Kulübü: Tel: 0.252. 413 38 77-78

Yat Yarışı