Mavi pansiyon 1950’li yılların başında yapılmış üç katlı bir evdir. Zaman içinde mesken ve çocuk yuvası olarak kullanılmış. 2005 yılından beri de Mavi pansiyon olarak kullanılmaktadır.

Mavi pansiyonun girişinde sardunyalar karşılar sizi. Başınızı kaldırınca da hamakları görürsünüz.

Yeşil bahçesi içinde  Çamlar, zeytin ağaçları, dört asma, bir nar, bir ayva, bir elma ve karadut, armut, şeftali, kayısı ve erik… Yeni dünya bile var.

Sonra çiçekler… Güller ve…sardunyaları zaten söylemiştik…ortancalar! Petunyalar! Adalya ve lavantalar!

Dalından bitki çayları: Adaçayı, kekik, biberiye, mercanköşk, karabaşotu..

Dalından sebzeler: Domates, biber, salatalık, patlıcan, kabak, nane, maydanoz, soğan… Eh, daha ne olsun? Aa, bir de çilek!

Bahçeden sonra herhalde odaları tanımak istersiniz…

Alt katta Salkım Odası ve Zeytin Odası var. Salkım dört, Zeytin üç kişilik.

Bir kişilik İmbat, iki kişilik Bulut ve Yasemin, karşılarındaki üç kişilik Günbatımı ve Deniz odaları da orta katta…

Gelelim en üst kata… Önce teras! Eşsiz günbatımlarının kızıllığını çamların üzerinden gören terasa sürükleyecek ayaklarınız sizi çünkü… Odaları sonra göreceksiniz. Üç kişilik Keyif ile ikişer kişilik İncir ve Poyraz’ı yani. Her katımızda küçük bir kütüphanemiz olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Dilerseniz katkıda bulunabilirsiniz; ama lütfen kitaplarımızı alıp gitmeyin : )

Şimdi de denizi soracaksınız…

Deniz çok yakında. Bahçeden, orta kattaki balkondan ve terastan görmüş olmalısınız zaten. Yirmi adım atıp caddeyi geçerseniz denize atlayabilirsiniz. 100 metre ileride ise bir plajımız var.

Ama biz denizle başka türlü ilişkilere girmeyi de seviyoruz. Yemek yerken, akşam çayı içerken ya da içkimizi yudumlarken, ışıltısıyla bize eşlik etmesine bayılıyoruz.

Siz de bize katılmak isterseniz, buyurun gelin. Hâlâ tereddüdünüz varsa, bir de ücrete dahil kahvaltımızda neler olduğuna bakıp yeniden düşünün.

Ayvalık zeytinyağı, ev yapımı reçeller ve zeytinler, tereyağı, yumurta, yöre peynirleri, kekikli çökelek, muhammara, salata, meyve ve hamur işleri…  Dilediğinizden dilediğiniz kadar alın, afiyetle yiyin…

Mavi pansiyon iletişim
41 Evler Sardunya Sokak, No:10 Çamlık/Ayvalık/Balıkesir
(0266) 312 4888
(0538) 509 0624
info@mavipansiyon.com