Merit Halki Palace Hotel

“Merit Halki Palace Hotel” tanıtım sayfasına hoşgeldiniz. Bu sayfada Merit Halki Palace Hotel hakkında tüm bilgileri bulabilir ve aşağıdan bu hotel için yorumlarınızı yapabilirsiniz. Unutmayın yorumlarınız bize yol gösterecek.

Merit Halki Palace Hotel

Adı: Merit Halki Palace Hotel
İl/İlçe : Heybeliada
Sınıfı: Otel

HEYBELİADA


Meryem Ana’nın yolunun üzerinde
Halki yani Heybeliada. Kuşbakışı bir heybeye benzediği söylenir.Geminiz adaya yaklaşırken bunu görebilirsiniz. Heybeliada’da kentin gürültüsünden ve trafiğinden uzak ancak dilediğiniz kadar da hareketli bir gün geçirebilirsiniz.

Heybeliada’ya kent içinden ulaşım Kabataş, Sirkeci, Bostancı ve Kartal iskelelerinden kalkan yolcu gemileri ve denizotobüsleriyle sağlanır. Doğrudan adaya gelen gemilerdeyseniz, Bostancı’dan yaklaşık 25 dakika, Sirkeci’den 45 dakika süren keyifli bir deniz yolculuğu yaparak Heybeliada’ya ulaşırsınız.

İskeleye yaklaşırken sahildeki Deniz Lisesi yani eski adıyla Bahriye Mektebi görülür. Bu okulun orada olmasından mı bilinmez, vapurdan iner inmez Heybeli’nin öbür adalardan ne kadar farklı olduğu anlaşılır. Sizi çok daha az gürültü, daha az kalabalık bir ada karşılar. Heybeli adeta sakinliğin adasıdır.

İskeleden faytonlara doğru yürürken, çay bahçesinde, Orhan Pamuk’u görebilirsiniz. Karşısında martılar, aldığı notlara dalmıştır. Dayanamayıp ona “Heybeli’yi sizin için bu kadar özel yapan nedir” diye sorsanız alacağınız cevap şöyle olacaktır: “Bundan aşağı yukarı elli yıl önce, doğduktan iki hafta sonra Heybeliada’ya gelmişim. O gün bu gün hep gelirim. Burası yazları benim hayatımın merkezidir. Hala çok seviyorum, yazları burada geçiriyorum. Çok da memnunum. Öbür adalar biraz daha orta yukarı sınıfların zenginliklerini gösterme yeridir. Burasıysa insanların tatillerini geçirdikleri, dinlendikleri gerçek bir tatil beldesidir. Bir de İstanbul’u olduğu gibi burayı da tanıyorum ve burası artık vücudumun bir parçası olmuş. Buraya alışmışım. Onun için seviyorum. Gerçekten sevdiğimiz yerleri ve kişileri neden sevdiğimizi bilmeyiz, bilmek de istemeyiz.” “bedenimin bir parçası” olmuş diyor Orhan Pamuk. Evet denemeye görün bu ada sizin de bedeninizin bir parçası olacaktır.

Orhan Pamuk size ayrıca Çamlimanı’nı görmenizi de önerecektir.

Siz de bu öğüde uyup bir faytona atlayıp Çamlimanı’na gidebilirsiniz.

Çamlimanı’na faytonla gidilir dedik ama adayı keşfetmenin yolu yürümektir. Bir yere gelince içiniz adeta ferahlayacak ve “burası bir cennet köşesi” dediğinizde çamlimanı’na geldiğinizi anlayacaksınız.

Heybeliada

heybeliada


Çamlimanı özellikle haftasonları tekne ve yatlara da evsahipliği yapar.

Çam ağaçları ile deniz çamlimanı’nda çok güzel bir manzara oluşturur. Bu öylesine güzeldir ki ayrılmakta zorlanırsınız.

Faytonlar Heybeliada’nın vazgeçilmezidirler. Nefis manzara ve çam ağaçları arasında adayı dolaşmanın keyfine diyecek yoktur.

Çamlimanı yakınında dünyanın en ünlü manastırlarından biri olan buradaki adıyla Terk-i Dünya’ya da uğramalısınız. Manastır gerçekten adına yakışır bir sessizlik içinde ziyaretçilerini bekler.

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Ahmet Rasim ve Hüseyin Rahmi Gürpınar yıllarca Heybeliada’da yaşamıştır ve Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ağaçlar içindeki evi müze haline getirilmiştir.

Halki Palace oteline giderken ülkemiz Kurtuluş Savaşı kahramanlarından İsmet İnönü’nün müze haline getirilen evinin önünden de geçersiniz.

Halki Palace Oteli sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin en eski otellerinden biridir. Eskidir ancak geçirdiği yangından sonra son derece konforlu ve modern bir şekilde restore edilmiştir. Bazıları deniz ve orman manzaralı oadaları her türlü donanıma sahiptir.

Otelin lobisinde biri size ıslık çalar ve “buyrun, rahat edin” anlamına gelen “merhaba” derse sakın şaşırmayın. Halki palace’ın maskotu papağan Koko’nun selamını aldınız.

Bu sıcak selamın ardından otelin manzarası muhteşem balkon-terasında oturup bir şeyler içebilirsiniz.

Heybeliada’da birçok farklı yerden denize girilebilir. Sadık bey Plajı da bunlardan biridir ve otelin hemen altındadır. Günümüzde bu plaj sadece adaya gezmeye gelenlerin değil bizzat adalıların da en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Bu plajda Burgazada ve Kaşıkadası’nı karşınıza alıp denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Plajın değirmen burnu piknik alanıdır, adını burnun en ucundaki eski değirmenden alır.

Heybeliada’nın lokantaları deniz kenarında rıhtım üstündedir. Menüleri de tabi ki balık ve deniz ürünleri ağırlıklıdır.

Heybeliada’da geçen bir günü özetlemek için tek bir şey söylenir: Huzur. Bunu adanın her köşesinde hissedebilirsiniz. Hatta heybeli’yi bırakıp kentin karmaşasına dönmek çok zor gelecektir.

Heybelia’den ayrılmak gerçekten zor ama geç saatlere kadar vapurlar var. Heybeli’den Bostancı’ya yazın son vapur gece saat 01.45’de kışın ise 23.40’da.

Heybeliada yani eski adıyla Halki. Halki Palace Oteli ise bu adanın sadece adıyla değil adeta kendisiyle bütünleşmiştir. Halki Palace adalıdır. Bununla gurur duyar. Hadi gelin bu gururu bizimle paylaşın ve bizlere sizi ağırlama şansı tanıyın. hoş geldiniz sefalar getirdiniz…

Oda Fiyatları: Kahvaltı dahil iki kişi 250 TL, tek kişi ise 180 TL olarak değişiklik gösteriyor

Tel: 0216 351 00 25

The burdens of bondage slaves had no dignity, were illiterate, and www.midnightpapers.com had no chance of achieving the american dream