Tatil Haberleri

Yurt dışı tatil

Mısır içki yasağı haberi

Mısır’da bir Suudi şeyhi, sahibi olduğu otele içki yasağı getirdi ve 300 bin dolarlık alkolü tuvalete döktürdü. Ancak bu karar, Mısırlı yetkilileri küplere bindirdi.

18 Haziran 2008 – 10:32

Oteller Birliği Başkanı, ‘Ya alkol otele döner, ya beş yıldızın ikisi sökülür’ derken, Turizm Bakanı da uyardı: ‘Burası turizme bel bağlamış bir ülke. Şeyh içki sattırmazsa, sonuçlarına katlanır.’

MISIR’ın başkenti Kahire’deki beş yıldızlı lüks Grand Hyatt Oteli’nde alkollü içki servisinin yasaklanmasıyla başlayan tartışma tırmanıyor. Geçtiğimiz günlerde, Suudi kraliyet ailesinden Şeyh Abdülaziz İbrahim, sahibi olduğu Nil kıyısındaki lüks otelde bulunan 2500 şişe alkollü içkinin tuvaletlere dökülerek imha edilmesini istedi. Ancak şeyhin bu kararı, Mısır Oteller Birliği Başkanı Fethi Nur’un büyük tepkisine neden oldu. Mısır yasalarına aykırı bu karar nedeniyle, 300 bin dolar değerinde alkolün kanalizasyona döküldüğünü belirten Nur, ‘Ya 2 Temmuz’a kadar alkol otele geri dönecek ya da beş yıldızın ikisini sileceğiz’ dedi.

Alkol servisi zorunlu

Geçen hafta içinde otel sahibi Şeyh ile görüştüğünü belirten Nur şöyle devam etti: ‘Tabii içki satıp satmamak kendi bileceği iş ama bizim yasalarımız da belli. İki yıldızın üzerinde çalışan her otel, alkollü içki servisi yapmak zorundadır. Eğer Grand Hyatt, verdiğimiz süre içinde kararını geri almazsa, iki yıldızı silinir.’ Şeyhin uyguladığı içki yasağına, Mısır Turizm Bakanı Zoheir Garranah da tepkili. Garranah da bu konuda, ‘Yasalaramız belli. Burası turizme bel bağlamış bir ülke. Şeyh içki satmayacaksa kendi bilir. Tabii bu durum otelin ücret uygulamasına da yansır. Yani aldığı kararın sonuçlarına katlanır’ diye konuştu.

El Ezher yasağı övdü

Körfez ülkeleri ve bazı İslam ülkelerinde İslam kurallarına uygun oteller giderek artarken, Mısır’da bu tür oteller eğer iki yıldızın üzerinde hizmet veriyorsa yasak. Mısır’da içki içen insan sayısı fazla olmasa da oteller daha çok turist ağırlıklı çalışıyor. Otel sahibi zengin Suudi şeyhin içki yasağına ise İslam Üniversitesi El Ezher’den övgü geldi. Yasak kararını alkışlayan El Ezher’deki İslami Araştırma Merkezi Başkanı Şeyh Abdül Baki, ‘İçki yasağı çok yerinde. Çünkü böylece İslami otel tercihi olanaklı hale gelir. Bu karar teşvik edilmelidir. Alkol, insanı hayvanlaştırır’ dedi.