Ramazan ayının başlamasıyla  tesettür oteller “oruç tutan turist” planlarını devreye soktu. Buna göre, bazı oteller, iftardan sonra girilebilsin diye denizi aydınlatma yoluna giderken, bazı tesisler de, “sahura kadar havuz” programları uyguluyor.

RAMAZAN ayında, başta tesettürlüler olmak üzere turistik tesisler, “Oruç tutarken de tatil yapılır” yarışına girdi. Turistik tesisler, öncelikle fiyatlarında yüzde 75’e varan oranlarda indirimler yaptı. Ayrıca, bazı tesettür otelleri, “İftardan sonra deniz, sahura kadar havuz” programları oluşturdu. Bu tesisler, iftardan sonra rahat girilebilmesi için denizde aydınlatma düzeni de kurdu.

Antalya Kumlucada bulunan Şah inn Paradise’nin Genel Müdürü olan Yusuf Yücel, Ramazan hazırlıklarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Havuzlarımız sahura kadar açık olacak. Denizi akşam iftardan sonra girilebilmesi için aydınlatacağız. Eski gelenekleri yaşatmak için otele mahya asıyoruz. Teravih namazı için hoca aldık. Ramazan çadırları kurduk. Şerbetçi ve meddah getirtiyoruz. Tasavvuf konserleri düzenleyeceğiz. Hacivat Karagöz gösterisi olacak. Mehteran, fasıl konserleri düzenleyeceğiz. Misafirlere Sultanahmet Meydanı’nda görebilecekleri her türlü Ramazan eğlencesini sunmaya çalışacağız.”

23 Euro’lara kadar indi

Yusuf Yücel, fiyatlarını da 90 Euro’dan, 23 Euro’lara indirdiklerini kaydederek, şunları söyledi: “Ramazan’da düşen talebi öncelikle fiyat indirimleriyle canlandırma yoluna gittik. Ramazan’ın ilk 10 gününde yüzde 80 doluluğu yakalayabileceğiz. Sonra yüzde 60’lara inebilir. Biz oruç tutacak misafirlerimizi rahat ettirmek için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz.”

Fiyatlar İnmeye devam ediyor

Club İrem Tur Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Ulubay, Ramazan ayında dolulukların yüzde 25 düşmesinin beklendiğini belirterek, tur ve otel fiyatlarının da iç piyasada azalacağını söyledi. Ulubay, “300 TL’lik fiyatlar 200 TL’ye, 180 TL’lik fiyat 120’lere düşecek. Turisti çekmek için çoğu otel, iftar ve sahur programları da düzenliyor. Düşüşü kapatmak için de yurtdışı pazarlara daha fazla yöneleceğiz” dedi.