Son on yılda Türkiye’de tatil seçeneklerinin farklılaşmasına bağlı olarak Turizm işletmecileri Anadolu aile yapısına uygun tatil seçenekleri geliştirmeye başladılar. Muhafazakar insanlara tatil seçeneği sunan turizm işletmeleri bayanlara özel havuz ve içki servisi olmayan farklı otel sistemleri geliştirdiler. Son yıllarda artmaya devam eden tesisler muhafazakar aileler tarafından yoğun ilgi gördü. ilk otel Aydın’ın Didim ilçesinde Caprice Otel ismiyle faaliyete geçti ve şimdi sayıları oldukça fazla.

Bu konuyla ilgili hizmet veren Turizm işletmesi sahipleri dindar bir aile tatile gitmek istediğinde  tesiste ne gibi özellikler ister sorusundan yola çıkarak tesisleri bu özen doğrultusanda organize etmeye çalıştıklarını ifade ediyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda Anadoluda muhafazakar ailelerin tatil alışkanlığı tatillerini memleketlerinde akraba ziyaretlerinde geçirdikleri yönündeydi.  Aile otellerinde artışla birlikte sosyo-ekonomik durumu iyi durumda olan aileler muhafazakar aile yapısına uygun turistik beldelerde hizmet veren otelleri doldurmaya başladılar. Önümüzdeki yıllarda İslami oteller diyebileceğimiz bu otellerin sayısında daha fazla artış bekleniyor.

Turizm sektörü işletmecileri bu tür otelleri sadece dini öncelikleri olan ailelerin tercih etmediğini farklı kültürden kişilerinde tercih ettiğini otellerinde daha rahat tatil yapabildikleri için tercih ettiklerini belirten tatilcilerinde olduğunu belirtiyorlar.

Mahafazakar tatil seçeneği sunan otellerde fiyatların diğer tatil otellerine göre fazla olmasını ise sektör temsilcileri okulların tatil olmasıyla 3 aylık süreç boyunca otellerde doluluk olduğunu diğer 9 ay ailelerin tatil olanaklarının fazla olmadığını kısa dönemde hizmet verebildikleri için fayatların yukarıda olduğunu sözlerine ekliyorlar.