Öğretmenlere özel tatil kampanyasını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Öğretmenlerin Kış fiyatları üzerinden yüzde 50 daha ucuza tatil yapabileceklerini belirtti. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROFED) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’ın katkılarıyla geliştirilen tatil projesinde bilgi verildi.

Bakan Günay, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden yaklaşık 140 otel ve sekiz tur şirketinin kampanyaya destek verdiğini bildirdi. Doğu’da, Ege’de, Karadeniz’de ve Kapadokya’da tatil alternatifleri bulunduğunu ifade eden Günay, şu örnekleri verdi:

“Antalya’da üç yıldızlı bir otelde iki kişi günlük 40 TL, beş yıldızlı bir otelde iki kişi 50 TL olan var. Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da beş yıldızlı bir otelde iki kişilik odada 100 TL’ye kalabilecekler. Trabzon’da tatil köyünde iki kişi 55 TL, Mardin’de yine iki kişi 95 TL vererek günlük tatil yapabilecek. Kastamonu’da bir Osmanlı sarayında iki kişi 70 TL’ye konaklayacak.”

Kampanyadan tüm çalışan ve emekli öğretmenlerin yanı sıra özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin de yarı yıl tatili süresince yararlanabileceğini kaydeden Bakan Günay, “Elbette birinci derece yakınları ve çocukları da kampanyaya dahil olacak” diye konuştu. Bakan Günay, yakın gelecekte bakanlık çalışanlarına yönelik bir kampanya düzenlemek istediklerini, buna kültür ve turizm alanındaki basın mensuplarını da eklemeyi düşündüklerini söyledi.

Katkıları dolayısıyla TÜRSAB ve TÜROFED’e teşekkür eden Bakan Günay, şöyle konuştu:,

“Türkiye bir yandan turizmde kararlı adımlar atıyor gelişiyor şükürler olsun. Bu bereketten bizim insanımız neden yararlanmasın? Türkiye’yi zenginleştirmeye çalışıyoruz, neden? Birileri bu zenginleştirmeden zengin olsun diye değil, bütünüyle halkımızın toplam yaşam kalitesi yükselsin diye. Bütünüyle insanımız, halkımız daha iyi yaşayabilsin diye.”

Günay, Milli Eğitim Bakanlığına kampanyayı kapsayan otellerin ve seyahat acentelerinin listelerinin gönderildiğini, listelerin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine de iletileceğini, böylece tüm öğretmenlerin kampanyadan haberdar olacağını kaydetti.

İÇ TURİZM HAREKETLENECEK

Bakan Günay, Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış son derece nitelikli konaklama tesisleri bulunduğunu belirterek, geçtiğimiz yıl iç turizmi hareketlendirmek amacıyla TÜRSAB ve TÜROFED’in katkılarıyla başlattıkları kampanyayı bu yıl da gerçekleştireceklerini ifade etti.

Kampanyayı bu yıl daha erken bir tarihe alacaklarını dile getiren Günay, “İç turizmle ilgili erken rezervasyon yaptırdığınız taktirde yabancı grupların yararlandığı imkanlardan bizim vatandaşımız da yararlanabilecek. Kampanyayı 8 Şubatta başlatacağız” dedi.

TÜRSAB VE TÜROFED BAŞKANLARI ŞUNLARI BELİRTTİ

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, kampanya hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen öğretmenlerin TÜRSAB’ı arayabileceğini, herkesin hayatında önemli bir yeri olan öğretmenlerin öğrencilerine gezdikleri, gördükleri yerleri anlatması açısından kampanyanın önemli olduğunu söyledi.

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut da anlamlı bir kampanyanın parçası olmaktan mutluluk duyduklarını, 140’a yakın otelin kampanyaya katıldığını, Güney’deki tesislerin büyük bölümünün kapalı olduğu dönemde ciddi bir rakam yakaladıklarını kaydetti.

Tesislerin çok cazip ve çekici fiyatlarla kampanyaya destek olduğunu vurgulayan Barut, “Ben bunun eğitimimizde emeği geçen öğretmenlerimize bir borç olarak görüyorum” diye konuştu.