Pasaport yenileme işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği talimatta, eski tip çipsiz pasaportların süresinin uzatımını yurtiçinde 1 Şubat 2011, yurtdışındaki Türk misyonlarında ise 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren durdurulacağını bildirdi.

Schengen ülkelerinin vize konusunda çipli pasaport ısrarında bulunmasından dolayı bu kararın alındığını bildiren emniyet yetkilileri, daha önceden süresi uzatılan eski tip pasaportların 24 Ocak 2015’e kullanılabileceğini de kaydetti.

Eski pasaport kullananlar dikkat

Eski pasaport kullananlar Schengen vizesi alamayacak

Haziran ayında tüm yurtta “çipli pasaport” uygulaması başlatan Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği talimatta, eski tip çipsiz pasaportların süresinin uzatımını yurtiçinde 1 Şubat 2011, yurtdışındaki Türk misyonlarında ise 1 Ocak 2011’den itibaren durdurulacağını bildirdi. Yeni uygulamada, özellikle Schengen ülkelerinin vize rejiminin etkili olduğu belirtildi. Yetkililer eski tip pasaport sahibi vatandaşların Schengen ülkelerinin Türkiye’deki temsilciliklerine yaptıkları vize başvurularından olumsuz yanıt aldığına dikkati çekti. Yetkililer Schengen ülkelerinin Türk vatandaşlarının çipli pasaportla vize başvurusu yapmasında ısrar ettiğini ancak yine de önceden süresi uzatılmış olan eski tip pasaportların 24 Ocak 2015’e kadar kullanımda olacağını bildirdi. Bu tipteki pasaportlar, vizesiz giriş çıkış yapılan ya da Schengen sistemi dışındaki Avrupa ülkelerince kabul edildiği için bu ülkelere giderken kullanılabilecek.

Polikarbonlusu geliyor!

Geçen yıl AB standartları uyarınca çipli pasaport uygulaması başlatan Emniyet Genel Müdürlüğü, 2011’de yeni bir yatırımla “polikarbonlu pasaporta” geçme kararı da aldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Dairesi Başkanlığı’na ait tesiste üretilen yeni tip pasaportların kimlik bilgilerinin ve çipin yer aldığı sayfadaki plastik press işleminin Avrupa standartlarına tam uyumlu olmaması nedeniyle polikarbonlu pasaport için çalışma başlatıldı. Merkezde kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa ile defterin bazı bölümleri “polikarbonlu” olarak üretilecek.