Avrupa’nın en eski en güzel şehirlerinden biri olan Prag, önemli bir sanat ve kültür merkezi. Zengin kültürel ve sanatsal değerleriyle her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor.

900 yıllık Romanesk, Gotik, Rönesans, Barok ve 19. yüzyıl mimarisinin yanı sıra Art-Nouveau tarzındaki 20. yüzyıl mimarisinin örneği yüzlerce yapıyla çevrili Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, her köşesinde ressamların, çalgıcıların boy gösterdiği tarihi köprüler ve ünlü yazar Kafka’nın ve Mozart’ın bir dönem yaşadığı Prag, 72 milletten turistin buluşma noktası. Yönetim olarak 10 bölgeye ayrılan Prag’da dört bölge UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Eski şehir, Yeni Şehir, Prag Kalesi ve Küçük Mahalle adlarını taşıyan bu bölgeler tamamen koruma altında…

Birlikte Prag da bir gezinti yapalım nerelere gidebilirsiniz tanımaya çalışalım….

Astronomik Saat

Eski şehir meydanında, 15. yüzyılda inşa edilen, üzerinde 12 bavari heykeli bulunan, zamanı hem Bobemya usulü hem de günümüz rakamlarıyla gösteren astronomik saati mutlaka görmelisiniz. Saatin en büyük özelliği, ayları, günleri ve burçları da gösterebilmesi.

Stare Mesto ( Eski Şehir )

Stare Mesto, kentin tarihi merkezi olarak da kubul ediliyor. Sekiz muhteşem kulenin çevrelediği meydanın ortasında ülkenin en ünlü ilahiyatçısı, Jan Hus’un heykeli yer alıyor. Meydanda aynı zamanda Eski Belediye binası ile onun karşısında Tyn Kilesisi var. Tarihe dokunmanın verdiği keyfi, meydandaki kafe ve publardan birine oturarak perçinleyin.

Nove Mestro ( Yeni Şehir )

Kral IV. Karl, 1348 yılında Nove Mesto’nun kurulması emrini vermiş. Günümüzde Nove Mesto, Çek halkı için vazgeçilmez olan tiyatro binalarının, otellerin, casinoların, gece kulüplerinin ve sinemalarının bulunduğu, yabancı turistlerce çokça rağbet gören bir eğlence merkezi.

Prag Kalesi

870 yılında inşa edilen kale, Prag’da yerleşimin ilk başladığı yer olarak kabul ediliyor. Her ne kadar yapımına kale olarak başlansa ve adını bundan alsa da, bina zamanla bir saray haline dönüşmüş ve Çek krallarının ikametgahı olmuş.

Aklınızda bulunması gerekenler; Ülkenin uluslararası telefon kodu 42, şehir alan kodu 2

Prag: Roma’dan sonra tarihin en çok korunduğu kent