Rusya turist

Tatillerini yurtdışında geçiren Rusların sayısının ülkeye gelen turistlere oranla en az 4 kat fazla olduğu bildirildi. Rus turistler, yurtdışında ülkelerinin turizm gelirlerinin çok üzerinde döviz bırakıyor. Uzmanlar bu durumu Rusya’da turizm sektörünün gelişmemiş olmasına bağlıyor.

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı Turizm Komisyonu Başkanı Yuri Barzıkin, 2007 yılında yurtdışına giden Rus turistlerin, ülkeye gelen yabancı turistlerden 12,7 milyar dolar daha fazla para harcadığını açıkladı.

“Rusya Şimdi Tatil Zamanı” adlı projenin Başkanı Albert Potapov da Barzıkin’in görüşlerini paylaşırken, ülkeye az sayıda yabancı turistin ziyaret ettiğinin altını çizdi. Potapov, “Bizim edindiğimiz verilere göre, geçen yıl 9,37 milyon Rus vatandaş yurtdışına tatile giderken, 2,21 milyon yabancı turist de ülkemize geldi. Anlaşılan, biz başka ülkelerin turizm sektörünün kalkınması için para yatırıyoruz” dedi. Potapov, Forbes dergisinin turistler için en tehlikeli 10 ülke arasında gösterdiği Rusya’nın turizm gelirleri bakımından dünyada 138. sırada bulunduğu bilgisini verdi.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Sergey Şpilko ise, ülkede turizm sektörünün yeterli düzeyde gelişmemesini ülkenin ekonomik politikalarına bağladı. Şpilko, turizm sektörünün gelişmesi için dünya genelinde uygulanan yatırımcıya kolaylık, pasaport-vize işlemlerinin kolaylaştırılması, yerel turizmciye destek gibi konulardan faydalanamadıklarını belirtti.

Rusya Tur Operatörleri Derneği Başkan Yardımcısı Andrey İgnatyev, yurtdışına giden Rus turist sayısında son bir yılda yüzde 20-25 oranda artış olduğunu da belirtti. Yılda 2 milyon Rus turistin Türkiye’de tatil yaptığına dikkat çeken İgnatyev, “Yuvarlak rakamlara göre, her Rus bu tatil için 2 bin dolar para harcamakta. Dolayısıyla Türkiye’nin turizm sektörü, yılda Rus turistlerin sayesinde 4 milyar dolar para kazanıyor” dedi.

Every agent and publisher is going to have help me with write my essay different rules and requirements