Tarihi Han Müze Olacak

İzmir’İn Ödemiş İlçesi’nde bulunan 81 yıllık Yıldız Oteli ve 200 yıllık Keçecizade Han;restore edilerek kent müzesine dönüştürülecek.

Neoklasik mimarinin Ege Bölgesi’ndeki ilk örneklerinden kabul edilen, Safiye Ayla’dan Adnan Menderes’e sanat ve siyaset dünyasının ünlülerinin konakladığı, şair Necip Fazıl Kısakürek’ün ‘Otel Odaları’ adlı şiirini yazarken ilham aldığı düşünülen 81 yıllık Yıldız Oteli’nde restorasyon çalışması başlatıldı.

Ödemiş Belediyesi’nce eski kent dokusunun iyileştirilerek kimliğine kavuşturulması amacıyla satın alınan 200 yıllık Keçecizade Hanı ve daha sonra avlusuna yaptırılan Yıldız Oteli’nin restorasyon çalışmaları 1 yıl sürecek. Tarihi han ve otelin restorasyonu için 750 bin YTL ödenek ayrıldı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Yıldız Oteli’nin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Başkan Mahmut Badem, ‘Buranın 1920’li yıllardaki özelliğini tekrar yaşatmak istiyoruz. Bu nedenle, belediye olarak bu oteli sahiplerinden satın aldık. Biz burayı ele almasaydık iki yıl içerisinde ya yanacak ya da yıkılıp yok olup gidecekti’ diye konuştu.