TARİHİ KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ ve KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ EDİRNE

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası Bugünde Çeşitli Etkinliklerle devam ediyor. Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin 648. si 3 Temmuz Cuma günü Kırkpınar Ağasının Edirne Belediyesi önünde Davul zurna eşliğinde karşılanmasıyla başlayacak. Belediye önünde oluşturulan kortej Atatürk Anıtı’na yürüyecek. Anıta çelenk konulması ve pehlivanlar mezarlığına çelenk sunumu ile dua edilmesinden sonra Saray içi mevkiindeki Er Meydanı’ndaki etkinliklere geçilecek.

Kırkpınar Güreşleri

Burada Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve geçen yılın başpehlivanı Recep Kara’nın göndere Türk Bayrağı’nı çekmesiyle sürecek etkinliklerde, Edirne Valisi Büyük, Belediye Başkanı Sedefçi, Kırkpınar Ağası Selim ve Güreş Federasyonu Başkanı Dr. Osman Aşkın Bak, konuşma yapacak.

Sonrasında pehlivanların ve başpehlivana takılacak altın kemerin yer alacağı geçit töreni yapılacak. Geçit töreni sonrası çeşitli boylarda güreşlere başlanacak.

Tarihi Kırkpınar Güreşleri

4 Temmuz Cumartesi günü yağlı güreşlere tüm boylarda devam edilecek. Gece halk konseri yapılacak. 5 Temmuz Pazar günü ise yağlı güreş müsabakalarında final güreşleri gerçekleştirilecek. Başpehlivanlık müsabakasını kazanan güreşçi Kırkpınar Başpehlivanı ve Türkiye Başpehlivanı unvanını alacak. Final güreşi öncesinde ise 2010 yılı Kırkpınar Ağası’nın belirlenmesi amacıyla koç satış ihalesi gerçekleştirilecek. Etkinlikler ödül töreniyle sona erecek.

TARİHİ KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ VE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ HAFTASI
YERİ VE TARİHİ: Merkez – 29 Haziran–05 Temmuz
DÜZENLEYEN KURULUŞ: Edirne Belediye Başkanlığı
TEL : (284) 213 91 40 (8 hat)
FAKS: 213 70 00
E-MAIL-ADRESİ: www.edirne.bel.tr