Teknokent Antalya

Akdeniz’in teknokent üssü Antalya oluyor

Akdeniz Üniversitesi’nin fikir öncülüğünü yaptığı Akdeniz Teknokentler Birliği kapsamında Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerde yaklaşık 30 teknokentin işbirliği yapabilmesi öngörülüyor.
Antalya Teknokent AŞ (ATEK) Genel Müdürü Bekir Bülend Özsoy, Fransa’nın Nice kentindeki Akdeniz Araştırma Merkezi ile görüşmelerin yapılabildiğini, Genel Müdür Roselyne Koskas ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Laurent Soulier’in de projeye destek verdiklerini söyledi. İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkelerdeki teknokentlerin birleşerek Akdeniz çanağında bilim ve teknolojinin gelişmesi için güçbirliği yapılmasının hedeflediğini söyleyen Özsoy, birliğin kuruluş aşamasının önümüzdeki aylarda tamamlanacağını ifade etti.
Akdeniz Teknokentler Birliği’nin merkezinin Antalya’da olmasının öngörüldüğünü kaydeden Özsoy, “Akdeniz çanağında kaliteli bilim adamlarını biraraya getirmek istiyoruz dedi. Hem iklim hem de diğer şartları uygun olan bu bölgelere Ar-Ge yatırımlarını ve bilim adamlarını çekerek teknokentlerde kuzeyde olan ağırlığı, bu bölgelere kaydırmayı amaçlıyoruz. Ayrıca bu bölgedeki teknokentlerin işletim, yönetim ve diğer modelleri arasında tecrübe paylaşımı da yapılacak” dedi.

Buluşlar ticarileşiyor
Özsoy, Antalya Teknokent AŞ’nin özellikle tarım ve tıp dalındaki projelerle ön plana çıkmayı hedeflediğini kaydederek, işadamlarından destek istedi. ATEK’in üniversiteler, araştırma kuruluşları ile üretim sektörleri arasında işbirliği sağlayarak bölgeyi uluslararası rekabete açık bir teknoloji merkezi yapmak istediğini anlatan Özsoy, halen aralarında yabancıların da bulunduğu 30 firmanın bölgede faaliyet gösterdiğini kaydetti.
Yeni bir nükleer tıp firmasının da teknokente geleceğini böylece tarım konusunda yeni buluşların ortaya çıkacağını kaydeden Özsoy şöyle devam etti: “Teknokentimizde geliştirilen ‘uzaktan algılama’ sistemi uydu teknolojileri kullanılarak arazi-parsel tanımlaması yapılmasını ve yetişen ürünün hangi aşamalardan geçilerek üretildiğinin ve pazarlandığının belgelendirilmesini sağlıyor. Bu proje çok yakında ticarileşecek. Diğer önemli proje ise güneş enerjisiyle seraların ısıtılıp, soğutulması. Bölgemizde halen seralar kömür gibi maddelerle ısıtılıyor. Bir firmamız sadece güneş enerjisini kullanarak sıfır emisyonla çevreci olarak bu sorunu çözecek projeyi piyasaya sürmek üzere.”

Çöpten enerji üretilecek
Özsoy, Antalya Teknokent, Alman Agroferm ve Antalya’yı bir girişimcinin ortak kurduğu bir firma ile de şehrin çöplerinden enerji ve gübre üreteceklerini söyledi.
ATEK’te firmalar ileri tarım ve gıda teknolojileri, tohum ıslahı, bioteknolojiler, ileri malzeme, enerji ,medikal teknolojileri, yeni üretim yöntemleri, kalite geliştirme sistemleri, bilişim ve yazılım teknolojileri konularında faaliyet gösteriyor. ATEK, Akdeniz Üniversitesi içinde 500 dönüm, Aksu’da da tarım alanı olarak bin 290 dönüm arazisi olmak üzere toplam bin 790 dönüm alana sahip.   Üniversite içindeki alanda bin 875 metrekarelik Teknokent AR-GE ve Kuluçka Merkezi binasında 30 firmaya hizmet veriliyor. Firmalarda 120’yi aşkın personel görev yapıyor.

And if you try to write a short story, essay, poem, or novel about sports while focusing only on the facts, your creative writing will good essay hooks fall flat