Turizm Elemanı

Emin Demir – Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Volkan Şimşek, turizm sektörünün 100 bin personele ihtiyacı olduğunu söyledi.
Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sezonunun başlamasıyla birlikte sektörde personel sıkıntısının had safhaya ulaştığını belirtti. Turizm sektöründe sezonun yedi ay olduğuna işaret eden Şimşek, personelin büyük bölümünün de yedi ay çalışıp, diğer aylarda işsiz gezdiğini kaydetti. Bu nedenle turizm personelinin, sürekli bir iş bulduğunda başka sektörlere kaydığına işaret eden Şimşek, şöyle konuştu:
”Kış aylarında sadece Antalya bölgesinde 150 bin turizm personeli işsiz kalıyor. Kış aylarında isten çıkarılan personelin yüzde 30’u işe geri dönmüyor. Her yıl açılan yeni otellerin de personel ihtiyacı göz önüne alındığında Türkiye’de turizm sektörünün personel ihtiyacı 100 bin.”
Turizm sektöründe yaşanan kalifiye personel sıkıntısı nedeniyle kalifiye olmayan personelle çalışmak zorunda kalan otellerin bu personeli yetiştirmek için çaba sarf ettiğini kaydeden Şimşek, buna çare bulunması gerektiğini söyledi.

-”DEVLETİN TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN PERSONEL POLİTİKASI”-

Volkan Şimşek, turizm sektörünün personel bulamaması nedeniyle zaman zaman yüksek maaş vererek bu açığı kapatma yoluna gittiğine değinerek şöyle devam etti:
”Yüksek maaşlar nedeniyle dengesizlik ortaya çıkıyor. Devlet, turizm sektörünü ciddi bir sektör olarak görüyorsa o zaman bu sektör için bir personel politikası oluşturmalı, çözümler üretmeli. Turizm sektöründe kış aylarında beş ay işsiz kalan personelin 12 ay çalışması için sektöre yardımcı olmalı. Personelin 12 ay istihdam edilmesi için devlet kış aylarında SSK primi almamalı. Turizm sektörü personelin aylığını o zaman ödeyebilir. Personel işsiz kalmayacağı için başka sektörlere geçmez, o zaman da personel sıkıntısı yaşanmaz.”

-”TURİZM OKULLARININ STAJ SÜRELERİ UZATILMALI”-

Personel sıkıntısını bir nebze çözmek için turizm okullarının staj sürelerinin uzatılabileceğine de işaret eden Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:
Türkiye’deki 95 Otelcilik Meslek Lisesinde 25 bin öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrenciler yaz mevsiminde iki ay staj yapıyorlar ve çalışıyorlar. Turizm eğitimi veren okulların staj süreleri mayıs ayı başından Eylül sonuna kadar uzatılmış olsa otelciler personel sıkıntısını biraz aşar. Otelciler, staj yapan öğrencilere ücret ödüyor hatta son sınıfta okuyan öğrencilerin staj yaptığı otelde işe girme garantisi bile verilebilir. İş garantili staj getirebiliriz. Bu sorunun acilen çözülmesi halinde sektörün personel sıkıntısına çare olunabilir.”

After you practice long enough for the gmat, you may find yourself answering https://www.essaysreasy.online/ certain common types of problems on autopilot