Turizm geliri  arttı

Türkiye’ye gelen turist sayısı geçen yıla göre sadece yüzde 12 oranında artarken, turizm gelirleri bunu ikiye katlayarak yüzde 21,9’a yükseldi. Bazı turizmciler bu kadar artışı açıklayacak bir gelişme olmadığını söylerken, bazıları ise bu artışı yeni bir trendin habercisi olarak yorumladı.

Merkez Bankası’nın dört aylık verilerine göre turizm gelirleri geçen yıla göre yüzde 21,9 artarak 3 milyar 757 milyon dolara ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ise gelen ziyaretçi sayısı yüzde 12 arttı. Ziyaretçi sayısına oranla gelirlerde ilk kez yaşanan bu orandaki artış sektörde farklı yorumlandı. Referans gazetesinin haberine göre bazı turizmciler bu kadar artışı açıklayacak bir gelişme olmadığını söylerken, bazıları ise bu artışı yeni bir trendin habercisi olarak yorumladı. Bu kesime göre gelirdeki bu artış “her şey dahil” sisteminden kaynaklanan ucuz tatil ülkesi imajının değişmeye başladığının göstergesi.

Merkez Bankası’nın açıkladığı Nisan ayı Ödemeler Dengesi Raporu’nda yer alan verilere göre, 2008 yılının dört aylık döneminde Türkiye’nin turizm geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,9 oranında artarak 3 milyar 757 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 2007 yılında bir önceki yıla göre sadece yüzde 4,8 artarak 3 milyar 83 milyon dolar olmuş, 2006 yılında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 artarak 2 milyar 900 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Bu yılın ocak-nisan dönemini kapsayan ilk dört ayında ise Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre, elde edilen gelirlerin yaklaşık yarısı bir artışla yüzde 12,3 oranında gerçekleşti.

Bu arada 2007 yılı ocak ayında 694 dolar olan kişi başı turist harcaması bu yıl mart ayında 745 dolara kadar çıktı. Diğer yandan kurun etkisi de gelir artışında önemli bir etken oldu. Yılın ilk dört ayında dolar yüzde 9,3, euro ise yüzde 7 değer kazandı. Cebinde euro ve dolarla Türkiye’ye gelen turist, döviz kurlarındaki artış nedeniyle tüketimini kısmadı, aksine daha fazla harcadı. Otellerin konsept turizmine yönelmesi, müşterilerine daha farklı konseptler sunması ve tesislerin modernleşmesi de turizm gelirlerindeki artışta etkili olan diğer bir etken. Öte yandan sektörde fiyatların yukarı çekilmesi de ilk dört ayda gelirin yüzde 21 oranında artmasında önemli bir faktör.

Turizm gelirlerindeki yüzde 21’lik artışa sektör temsilcilerinin yorumu ise farklı oldu. Bazı yetkililer gelirlerdeki artışı, gelen turistin profilindeki değişmeye bağlarken, bir grup da artışın çok yüksek olduğu görüşünde. Otel yöneticileri, gelen ziyaretçi sayısında artış olduğunu, ancak turizm gelirinde bu oranda bir artış olmadığını belirtiyor. Turizm gelirinin gelen ziyaretçi sayısındaki artışın iki katı olabilmesi için ya gelen kişilerin yurtiçinde yaptıkları harcamalar ya da paket tur fiyatının iki kat artması gerektiğini belirten temsilciler, ancak gerçekte böyle bir artışın söz konusu olmadığını söylüyor.

Ruslar artık fazla harcıyor

Türkiye’ye olan ilginin giderek artıyor olmasının fiyatların yükselmesine neden olduğunu belirten Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık, “Fiyatlardaki tırmanışın doğal bir sonucu olarak kişi başı turizm harcamalarını da yükseltti” dedi. Bunun yansımasını yıl sonunda göreceklerini ifade eden Ayık, özellikle Rus ve Sovyet ülkelerinden gelen turistlerin harcamalarındaki artışın yüzde 20-25’lere kadar çıktığını söyledi.

Hesaplamalar değişmiş olabilir

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut ise, yüzde 21’lik bir artışı çok yüksek bulduğunu belirterek, “Ancak belki bazı hesaplama kriterlerinde bir değişiklik olmuş olabilir. Döviz hesaplamasında eskiye nazaran farklı bir yöntem olabilir. Bu oran bize de bir miktar fazla geldi” diye konuştu. Turizm sektöründe fiyatların arttığını belirten Barut, ancak fiyatlardaki artışın gelirleri bu kadar yükseltmeyeceğini söyledi. Önceden işçi dövizi gelirlerinin turizm gelirlerine dahil edilmediğini ancak yeni hesaplamada bu gelirlerin de dahil edildiğini ifade eden Barut, bunun artışta etkili olabileceğini kaydetti.

Çocuksuz turist geliri artırıyor

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır ise, turizm gelirlerindeki artışın, gelen turist sayısından fazla olmasını çocuksuz çiftlerin gelmesine bağladı. Bayındır, Türkiye’ye gelen turist çocuklardan yaşları küçük olanlardan ücret alınmadığını, bundan dolayı turizm gelirlerinin yüksek göründüğünü söyledi. Bayındır söz konusu durumu şu örnekle açıkladı: “Mesela iki kişilik bir aile tatil süresince toplamda bin dolar harcıyor. Bu aile çocukları ile de gelse yine bin dolar harcar. Fakat bu kez bin dolar dörde bölünmüş oluyor. Dolayısıyla kişi başına harcanan para 250 dolara düşüyor.” Kişi başı turist harcamalarında da artış olabileceğini ifade eden Bayındır, “İstanbul’da fiyatlar iyi gidiyor. Ucuz turisti pahalı turiste çevirmek zamanla oluyor. Ancak gelen turistleri burada geçirdikleri tatilin bedelini ödeyecek hale getirmek gerekli” dedi

Mozart effect listening to music composed by mozart temporarily improves performance on www.overnightessay.co.uk/ mental tasks