Turkiye hava yollari

THY Bölgesel Uçuşlar Sorumlusu Sami Alan, “Anadolujet projesine başlanmasaydı, THY tahammülü ve karşılanması zor zararlara girecekti” dedi. Projenin başlamasındaki en önemli nedenin yakıt maliyetlerinin aşırı yükselmesi olduğunu kaydeden Alan, petrol fiyatlarının, 1-2 yıl öncesi 25-40 dolar seviyesindeyken, 140 dolar seviyesine çıktığını ifade etti.

Alan, “2005-2006 ’da iç hat uçuşlarından yüzde 5-10 zarar ediyorduk. Anadolujet projesine başlanmasaydı, THY, tahammülü ve karşılanması zor zararlara girecekti” dedi. Ankara’dan yapılan uçuşların öteden beri kârlı olmadığını ifade eden Alan, akaryakıt fiyat artışından doğan maliyeti karşılamak için ikramları kısıp daha çok yolcu taşımak için koltuk aralıklarını düşürdüklerini belirtti.
Alan, THY’nin zamanında kalkış oranı yüzde 77-78 iken, Anadolujet’in yüzde 85 seviyesinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Her seferde 29 koltuğu 29 YTL’den sattıklarını açıklayan Alan, “Bunu gerçekleştirmek ve maliyet azaltmak amacıyla, mini ikramlara geçtik. Böylece mutfakları söktük, koltuk aralıklarını sıktık. Böylece yer kazanıp aynı uçakta daha çok yolcu taşıdık. Ayrıca uçağa ikram yükleme süresi de azaldı. Yerde 1 saat yerine 35 dakika kalmaya başladı. Böylece bir günde 6 sefer yapacağına 9 sefer yapmaya başladık…” (milliyet-akşam)

One thing that has always prevented me from taking the https://trymobilespy.com/spy-facebook plunge and purchasing a windows phone 7 device is the limited hardware