Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezi olan Uludağ kayak merkezi sömestre tatilinde kar sorununun yaşanmaması için otel işletmecileriyle, yağan karı hafta içinde ısınacak havaya karşı korumak için suni kar makinesini çalıştırıldı.

Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, daha önce kurulan ancak teknik imkansızlıklardan dolayı kullanılamayan kar püskürtme makinelerinin aktif hale gelmesine yönelik Uludağ’daki sistemi inceledi. Başkan Altepe, Alkoçlar Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar ve Ağaoğlu Oteller Grubu Genel Müdürü Murat Türker’in yanı sıra AK Parti Bursa İl Başkanı Nagip Vardar’la incelemeye katıldı. Altepe, sezon başlamasına rağmen yeterli kar seviyesine ulaşamayan Uludağ’ın bu yöndeki sorununun çözümüne yönelik kar püskürtme makinesinin çalışmasının önündeki sıkıntıların giderileceğini söyledi.

Başkan Altepe’nin girişimleriyle, pistlerdeki yağan karı koruyucu ve artırıcı kar püskürtme makinesi devreye alındı. Altepe, Türkiye’nin en önemli kış turizmi merkezlerinden Uludağ’ın daha cazip hale gelmesine yönelik eksikliklerin giderilmesi amacıyla yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Bursa’nın markası olan Uludağ’ın Türkiye’nin de markaları arasında yer alması amacıyla yıllardır yaşadığı sıkıntılarının giderilmesine çalıştıklarını belirten Başkan Altepe, “Uludağ’daki kar yağışı bu yıl yeterli olmadı. Ancak kar püskürtme makineleri ile hava sıcaklığının eksi olması halinde kar yağdırılabiliyor. Bu sistemin sistemli bir şekilde çalıştırılması için elimizden gelen desteği vereceğiz. Uludağ kışın artık karsız kalmayacak.” dedi.