Dünyaca ünlü müzisyenlerle buluşturan 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali,Tüm hızıyla devam ediyor. Festival hakkında bilgileri etkinlikleri, etkinliklerin nerede nezaman olduğunu bu sayfada bulabilirsiniz.

16.ULUSLARARASI İSTANBUL CAZ FESTİVALİ
YERİ VE TARİHİ : Merkez – 02-16 Temmuz
DÜZENLEYEN KURULUŞ : İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı
TEL : (212) 334 07 00
FAKS : 334 07 02
E-MAIL-ADRESİ : info@iksv.org

Caz Festivali

Festival Bilet Satış;

Biletlerinizi İKSV binasındaki ana gişe
Biletix satış noktaları
Biletix Çağrı Merkezi (216) 556 98 00
İnternet üzerinden www.biletix.com adresinden alabilirsiniz.
Ana Gişe (İKSV binası)
İstiklal Caddesi 64, Beyoğlu
24 Mayıs-16 Temmuz arası, Pazar günleri hariç saat 10.00-17.30 arası

Program;

“Ustalarla Buluşma” ERKAN OĞUR-ALIM QASIMOV-DERYA TÜRKAN

Aya İrini Müzesi
10.7.2009, 20.30

Biletler: 60, 50, 40 TL / Öğrenci: 25 TL / Balkon: 90TL

Erkan Oğur vokal, gitar
Alım Qasımov vokal
Derya Türkan kemençe

Seçkin isimleri özel projelerde bir araya getiren İstanbul Caz Festivali “Ustalarla Buluşmalar” dizisi, dördüncü yılında üç usta müzisyeni aynı sahnede buluşturuyor: Türkiye’nin en değerli bestecilerinden, perdesiz gitar virtüözü Erkan Oğur, Azerbaycan’ın dünyaca ünlü sesi Alim Qasimov ve kemençe üstadı Derya Türkan’dan Azeri muğamları ve Anadolu türkülerini yan yana, art arda bu benzersiz konserde dinleyebilirsiniz. Erkan Oğur, müzikte geleneğin peşinde yeni sesler, yeni enstrümanlarla denemeler yapmaktan hiçbir zaman çekinmeyen üretken bir besteci ve Anadolu halk müziğinin usta ismi. Fars ve Türk motifleri içeren geleneksel muğamların en yetkin icracısı kabul edilen Alim Qasimov, 1999’da UNESCO Müzik Ödülü’ne layık görüldü. Türkiye’nin önde gelen klasik kemençe virtüözü sayılan Derya Türkan, Kudsi Ergüner, Djivan Gasparyan ve İhsan Özgen ile birlikte çalıştığı çeşitli projelerle tanınıyor.

BALKAN VAPURU

Kabataş Vapur İskelesi
12.7.2009, 11.00-16.00

Biletler: 35 TL / Öğrenci: 25 TL

FANFARA SHAVALE
Alexandru Vladut trompet
Cantea Nicuşor trompet
Coman Viorel klarnet
Diaconescu Florin tuba
Orlenschi Gica tuba, vokal
Preda Ionel Bogdan davul, saksofon, vokal
Stoica Minelbariton
Trifan Monelbariton

KOLEKTİF İSTANBUL
Richard Laniepce saksofon
Ertan Şahin tuba
Ediz Hafızoglu asma davul
Serhan Erkol klarnet
İzzet Kızıl perküsyon

DJ ALİ DOYRAN

11.00 Kabataş kalkış
12.30 Anadolu Kavağı varış
14.30 Anadolu Kavağı kalkış
16.00 Kabataş varış

Festival klasiği Caz Vapuru’na bu sene Balkan Vapuru da eklendi. Kabataş İskelesi’nden kalkacak olan Balkan Vapuru Anadolukavağı’na gidecek, iki saatlik bir molanın ardından Kabataş’a geri dönecek. Romanya’nın doğusunda küçük bir çingene köyünden gelen brass band Fanfara Shavale’ye çılgın tempolu melodilerine renkli Balkan fanfarlarını Anadolu coğrafyasına taşıyan Kolektifİstanbul ve DJ Ali Doyran eşlik edecek.

BRAD MEHLDAU TRIO

Cemal Reşit Rey Konser Salonu
13.7.2009, 19.00

Biletler: 40, 30 TL / Öğrenci: 25 TL

Brad Mehldau piyano
Larry Grenadıer bas
Jeff Ballard davul

Yaratıcı, maceraperest, uçucu, beklenmedik renk patlamalarıyla bezeli, neredeyse ruhani Rock, caz ve klasik müziği bestelerinde benzersiz bir biçimde birleştiren, Beatles ve Radiohead gibi standart dışı kaynakları repertuarında bulunduran, “1960’lardan bu yana gelmiş geçmiş en yaratıcı caz piyanisti” Brad Mehldau’ya basta Larry Grenadier ve davulda Jeff Ballard eşlik edecek. Brad Mehldau Trio, dinleyenleri “küçük bir serüvene çıkaracak ve onların hayatlarını değiştirmek için çalacak”. İlk albümünü 1995’te çıkaran Brad Mehldau, piyano çalmaya klasik müzik ile başladı. Ancak zamanla caza yöneldi ve Charlie Haden, Lee Konitz, Joshua Redman, Charles Lloyd, Wayne Shorter, John Scofield gibi birçok ünlü caz müzisyeniyle çalmanın yanı sıra solo çalışmalar da yürüttü. Özellikle beş albümlük The Art of the Trio serisiyle uluslararası ününü perçinleyen Mehldau, 2003’te yine Caz Festivali kapsamında İstanbul’da izleyiciyle buluşmuştu.

PETER CINCOTTI

İstinye Park
14.7.2009, 22.00

Biletler: Oturmalı: 60 TL / Ayakta: 50 TL / Öğrenci: 30 TL

Peter Cincotti piyano, vokal

Daniel Mintseris-  tuşlu çalgılar, geri vocal

Charles Norris III- davul

Peter Rodriguez- bas, geri vokal

Hayran kitlesi gün geçtikçe artan vokalist, piyanist ve şarkı yazarı Peter Cincotti pop, rock, blues, funk ve caz sularında korkmaksızın dolaşıyor. New York Times’a göre “yeni neslin gelecek vaat eden en iyi vokalist ve piyanistlerinden” Peter Cincotti’nin kariyeri 2000 yılında Montreux Caz Festivali’nde kazandığı birincilik ödülü ile uluslararası alanda da parladı. Genç yetenek, henüz 19 yaşındayken tamamladığı ilk albümü On the Moon ile Billboard’un caz kategorisinde ikinci sıraya kadar tırmandı. Hem bestelerini hem de sözlerini baştan sona kendi yazdığı ve prodüktörlüğünü Grammy ödüllü ünlü David Foster’ın üstlendiği son albümü East of Angel Town, dokuz yaşından beri müzikle haşır neşir olan Cincotti’nin piyanist ve vokalist olarak eşsiz yeteneğini gözler önüne serdi. 26 yaşındaki karizmatik Amerikalı müzisyen, hayat dolu, enerjik, canlı ve çok katmanlı, baştan çıkarıcı sesinin yanı sıra etkileyici sahne performansıyla da dikkat çekiyor.