Bir lagünün içindeki 118 adacıktan ve karaya dar bir yolla bağlanan Venedik, Rönesans’ın zenginliklerine açılan labirent şeklindeki daracık sokakları, görkemli sarayları, kiliseleri, kanalları ve köprüleri ile bir masal şehri…

venedik

Altı farklı bölüm oluşturarak şehrin ortasından geçen Büyük Kanal dünyanın en güzel şehirlerinden birinin yaratılmasında başrole soyunmuş. 9. yüzyılda şehrin azizi olan Mark’ın kemiklerini İskenderiye’den getiren Venedik, dönemin en büyük ticaret devlerinden biri olmuş, Napolyon zamanında gücünü yitirince de, turizmin nimetlerinden istifade etmeye başlamış.

Bienalden Karnavala

Dünyanın en eski bienali Venedik’te yapılıyor. Bienal zamanı şehir, sanatçılar ve eserleriyle dopdolu. Venedik Film Festivali ise her sene ağustos ayı sonunda başlıyor. Kent özellikle Paskalya dönemine denk gelen karnaval sırasında çok renkli. Sokaklar, maskeleri ve kostümleriyle dolaşanlarla renkleniyor.

GÖRMEDEN DÖNMEYİN

San Marco Meydanı

Venedik’in en büyük meydanı olan San Marco’nun alameti farikası 96 metre yüksekliğindeki çan kulesi. Eskiden kafeslere konulan mahkumlar kuleden meydana atılırmış. Uygun hava koşullarında, kulenin tepesinden Hırvatistan’ı hatta Alp Dağları’ını bile görmek mümkün…

Palazzo Ducale

Doçe adı verilen Venedik hükümdarlarının sarayı olan Palazzo Ducale inanılmaz sanat eserleriyle dolu. Doçe’lerin taç giyme törenlerinin yapıldığı Devler Merdiveni’nde Mars ve Neptün isimli tanrıların heykelleri var.

Doçelerin yaşadığı bölümdeki odalar tahta oymalar, altın varaklar ve yağlı boya eserlerle süslenmiş.

Santa Maria della Salute

Tintoretto’nun Hz. İsa’nın ilk mucizesini resmettiği Barok kilisede Kana Düğünü isimli çalışmayı görebilirsiniz.

San Marco Bazilikası

Venedik’te yolunuzu kaybetmekten sakın korkmayın, kaybolmak beraberinde süprizleri de getiriyor. Kendinizi, hiç ummadığınız, çok keyifli bir yerde bulabilirsiniz. Aziz Mark’ın kemiklerinin muhafaza edildiği kilisede hep uzun kuyruklar var, ya sabah erken gidin ya da akşamüstü. Burada 1204 yılındaki haçlı yağması sırasında İstanbul’daki at meydanından getirilen dört bronz atı da görebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler;

İtalya’nın Uluslararası telefon kodu 39, Venedik’in alan kodu 41…

Mercerie ve Frezzeria şehrin alışveriş bölgeleri.

Venedik, cam işçiliğinin en önemli merkezlerinden biri kabul ediliyor.